Πέμπτη 1 Οκτωβρίου 2009

Εθνική Παίδων

Ελλάδα-Β. Ιρλανδία 2-2

Ισόπαλη 2-2 αναδείχθηκε στο γήπεδο του Εθνικού Πειραιώς η Εθνική Παίδων με την αντίστοιχη της Β. Ιρλανδίας, σε φιλική αναμέτρηση προετοιμασίας ενόψει της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2010.

Οι δύο ομάδες θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες την Παρασκευή 2/10/2009 και ώρα 15:30 στο ίδιο γήπεδο.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν στο 6΄ με τον Κάρσον.
Η ελληνική ομάδα αντέδρασε άμεσα και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Διαμαντάκο τέσσερα λεπτά αργότερα.
Η Β. Ιρλανδία διατήρησε, όμως, τον έλεγχο του παιχνιδιού και βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ με γκολ του Μακ Κούλογκ στο 32΄.Η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά στο δεύτερο ημίχρονο. Η εθνική μας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα (49΄) με τον Διαμαντάκο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τις ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, όμως οι νεαροί διεθνείς δεν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.
ΕΛΛΑΔΑ: Καπίνος, Λυκογιάννης (41΄ Κατίδης), Ρουγκάλας, Μαρινάκης (41΄ Καραγκούνης), Μπουγαΐδης (67΄ Λιμνιός), Πολυχρονάκης, Φουρλάνος (61΄ Χαρμάνας), Αριανούτσος (47΄ Προβατίδης), Διαμαντάκος, Μαυριάς (41΄ Γιαννιώτας), Κουσίδης

Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Γκλέντινγκ, Μακ Λάφλιν (70΄ Μπάτερσμπι), Γουότσον (60΄ Μακέον), Μακ Κούλογκ, Ολιβερ, Μοχίνεϊ (41΄ Μακ Αλιντεν), Μπερκ (51΄ Λάβορτ), Μπολ (70΄ Μπρόμπελ), Μακ Λέλαν (51΄ Κόσγκροβ), Νόουλς, Κάρσον
«Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί. Είναι το χειρότερο ημίχρονο από τότε που αρχίσαμε μαζί αυτή την προσπάθεια. Αντιθέτως, στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάσαμε την απόδοση και δείξαμε μέρος των δυνατοτήτων μας. Είναι καλό που η εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε τώρα, καθώς έχουμε χρόνο μπροστά μας για να βελτιώσουμε τις αδυναμίες και να παρουσιαστούμε έτοιμοι στους επίσημους αγώνες του Οκτωβρίου. Είμαι ικανοποιημένος γιατί διαπίστωσα ότι τα παιδιά έχουν θέληση και προσπαθούν για το καλύτερο», ήταν το σχόλιο του ομοσπονδιακού προπονητή Λεωνίδα Βόκολου