Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2009

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Νικώντας 1-0 την Αρσεναλ
Με... κανονιά του «Λεό» ο ΟΛυμπιακός στην ελίτ της Ευρώπης

Στις δεκαέξι καλύτερες ομάδες της Ευρώπης βρίσκεται από το βράδυ της Τετάρτης ο Ολυμπιακός, για δεύτερη φορά τα τελευταία τρία χρόνια. Μολνότι ο βαθμός της ισοπαλίας ήταν αρκετός για την πρόλκριση, ο Ζίκο έπαιξαν για τη νίκη και δικαιώθηκαν. Με τέρμα του Λεονάρντο στο 47' ο πρωταθλητής Ελλάδας νίκησε με 1-0 την Αρσεναλ του Βενγκέρ, έφτασε τους 10 βαθμούς με το απόλυτο νικών στο Καραϊσκάκη και σφράγισε πανάξια το δεύτερο εισιτήριο από τον 8ο όμιλο για την ελίτ του Champions League.
Ένα 15λεπτο χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να προσαρμοστεί στο ενθουσιώδες παιχνίδι των άγγλων αλλά από εκεί και πέρα, εκμεταλλευόμενος την εμπειρία και την έδρα του, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Νικοπολίδης, Γκαλέτι και Μαρέσκα τον έσπρωξαν στην.........
πρόκριση και ο Ολυμπικός πλέον περιμένει την κλήρωση της 18ης Δεκεμβρίου στη Νιόν για να μάθει ποιον θα αντιμετωπίσει στους «16».
Ορμητικό ήταν το ξεκίνημα της Αρσεναλ. Οι πιτσιρικάδες του Βενγκέρ, παραταγμένοι σε σχήμα 4-3-3 και κινητήριους μοχλούς Σονγκ και Ράμσι, προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον Ολυμπιακό. Με εξαιρετική κυκλοφορία έψαχναν τα κενά στην ερυθρόλευκη άμυνα, που αρχικά έδειχνε αρκετά νευρική. Στο 10' κατάφεραν να βρουν το κενό αλλά ο Νικοπολίδης είπε «όχι» στον Γουόλκοτ.
Το πρέσινγκ των ΛΟνδρέζων ξεκινούσε από ψηλά και δεν επέτρεπε στους παίκτες του Ζίκο να αναπτυχθούν όπως θα ήθελαν, ενώ τους ανάγκαζε σε λάθη. Έτσι, οι Πειραιώτες έψαξαν τις αντεπιθέσεις, με αυτή του 13' και την ευκαιρία του Μήτρογλου να βοηθάει στην ψυχολογία τους και σιγά σιγά να ισορροπούν το παιχνίδι. Η Αρσεναλ συνέχισε να διατηρεί την κατοχή αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε να βρίσκεται τα πατήματά του.
Μαρέσκα και Γκαλέτι ανέλαβαν να βγάλουν την ομάδα στην επίθεση, με τον Αργεντινό να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις από την δεξιά πτέρυγα και να δίνει ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στους συμπαίκτες του. Μετά το μισάωρο μάλιστα, ο Ολυμπιακός είχε επιβάλλει τον ρυθμό του και ήταν αυτός που δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις.
Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν ονειρικό για τους πρωταθλητές. Ο Λεονάρντο με προσωπική ενέργεια στο 47' άνοιξε το σκορ και το «Καραϊσκάκη» πήρε φωτιά. Το τέρμα του άλλωστε ισοδυναμούσε με πρόκριση στους «16». Η Αρσεναλ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, αλλά ο Νικοπολίδης αρνήθηκε και πάλι, αυτή τη φορά σε σε τετ α τετ με τον Βέλα.
Με την εξέδρα να... κοχλάζει και την ψυχολογία στα ύψη πλέον, ο Ολυμπιακός είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Οπισθοχώρησε, έκλεισε τους χώρους και κυνήγησε, με μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στις δυνάμεις του, τις αντεπιθέσεις για το δεύτερο γκολ. Ωστόσο, κάποια προσωπικά αμυντικά λάθη, έδιναν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν τον Νικοπολίδη.
Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση και το τελευταίο σφύριγμα του Μπαπτίστα βρήκε παίκτες και φιλάθλους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στους «16» του Champions League.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
10' Ο Ολυμπιακός κερδίζει το πρώτο κόρνερ του. Ο Γκαλέτι εκτελεί από τα δεξιά, η μπάλα καταλήγει στον Γκαλίτσιο, ο οποίος κάνει τη σέντρα έξω από την περιοχή, όμως ο Φαμπιάνσκι μπλοκάρει προ του Μήτρογλου
10' Ο Θίο Γουόλκοτ απειλεί με διαγώνιο σουτ την εστία του Νικοπολίδη, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας αποκρούει
14' Δυνατό σουτ του Μήτρογλου καταλήγει άουτ
16' Επίθεση διαρκείας από πλευράς Ολυμπιακού. Αρχικά ο Λεονάρντο μπαίνει στη μεγάλη περιοχή της Αρσενβαλ, αλλά χάνει την μπάλα. Στη συνέχεια ο Αβρααμ παπαδόπουλος σουτάρει αλλά η μπάλα κοντράρει στα πόδια του Μέλμπεργκ, ενώ ο Αβρααμ χάνει στη συνέχεια κόμα μία ευκαιρία για σουτ
21' Ο Λεονάρντο βγαίνει στην αντεπίθεση από τα αριστερά και βρίσκει με σέντρα τον Γκαλέτι στα δεξιά, όμως το σκαστό σουτ του Αργεντινού δεν βρίσκει τον στόχο
23' Ο Γουόλκοτ βγαίνει τετ-α-τετ με τον Νικοπολίδη, ο τελευταίος όμως με τη βοήθεια του Γκαλίτσιου αποσοβεί τον κίνδυνο
34' Σουτ του Ράμσεϊ, δεν ανησυχεί τον Νικοπολίδη
42' Αδύναμο σουτ του Μήτρογλου έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Φαμπιάνσκι
43' Σουτ από τον Ντουντού, η μπάλα περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι
47' ΓΚΟΛ 1-0 Ο Λεονάρντο νικά στην αντεπίθεση όλη την άμυνα της Αρσεναλ και απέναντι στον Φαμπιάνκσι δεν χάνει την ευκαιρία να σκοράρει
50' Η Άρσεναλ έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς ο Βέλα σουτάρει από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Νικοπολίδης δεν... πτοείται
67' Ο Γουόλκοτ μπαίνει στην «ερυθρόλευκη» περιοχή μετά από μπαλιά του Ράμσεϊ, αλλά το σουτ του νεαρού Αγγλου κοντράρει πάνω στον Ραούλ Μπράβο και καταλήγει κόρνερ
69' Νέα «μονομαχία» Βέλα με Νικοπολίδη, αλλά το σουτ του πρώτου περνά άουτ
72' Ο Λεονάρντο παραλίγο να γίνει ο «ήρωας» του αγώνα, όμως επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση και νικήθηκε από τον Φαμπιάνσκι
77' Ο Μήτρογλου βγαίνει στην αντεπίθεση αλλά ο Φαμπιάνκσι στέλνει την μπάλα άουτ
84' Διαγώνιο σουτ του Μέριδα, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ
87' Μακρινό και χλιαρό σουτ του Ντομί καταλήγει άουτ
89' Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά για την Αρσεναλ, ο Λεονάρντο σώζει πάνω στη γραμμή
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λουσίλιο Καρντόσο Μπατίστα (Πορτογαλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λεονάρντο - Μέριδα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίκο): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ντουντού (86' Ντομί), Γκαλέτι, Όσκαρ (91' Πάντος), Μήτρογλου, Μαρέσκα, Λεονάρντο.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρσέν Βενγκέρ): Φαμπιάνσκι, Γκίλμπερτ, Μπάρτλεϊ, Σιλβέστρ, Κρουζ, Ράμσεϊ, Σονγκ, Μέριδα, Γουόλκοτ, Γουίλσιρ (76' Σουνού), Κάρλος Βέλα.