Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΚΑΟΔ 89 - 73

Επιστροφή στις νίκες για τον Ίκαρο με κορυφαίο τον Άσκα

Με κορυφαίο τον Ιβάν Άσκα που σημείωσε 27 πόντους, ο Ίκαρος Χαλκίδας επικράτησε του ΚΑΟΔ με 89-73 κι επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγώνες. Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για την Α1 των ανδρών και οι γηπεδούχοι έδειξαν από τα πρώτα λεπτά ότι είναι αποφασισμένοι για την νίκη.
Από νωρίς απέκτησαν τον έλεγχο στο .....σκορ και τον ρυθμό του αγώνα, με αποτέλεσμα, έστω και δύσκολα, να προηγηθούν στην πρώτη περίοδο με 20-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έκαναν τρία εντυπωσιακά σερί, καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα 8-0, οι Δραμινοί απάντησαν με 10-0 και ακολούθησε ένα 10-0 από τους παίκτες του Καλαφατάκη, που προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 39-33.

Στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και κατάφεραν να διατηρήσουν, αλλά και να διευρύνουν την διαφορά, φτάνοντας άνετα στην νίκη. Εκτός του Άσκα, πολύ καλή απόδοση είχαν ο Γκαγκαλούδης με 16 και ο Στρνάντ με 14 πόντους, ενώ από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Τζόουνς (19π) και Μάρκοβιτς (16π).