Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΚΥΜΗΣ

Μονοκατοικία με θέα!

Η κορυφή στον Νότιο Όμιλο της Γ΄Εθνικής έχει πλέον μόνο έναν «κάτοικο», αφού ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης επιβλήθηκε του Κρόνου Αγ. Δημητρίου με 65-62 και έμεινε μόνος πρώτος. Η ομάδα της Κύμης, αν και νεοφώτιστη, δεν «ζαλίζεται» στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας και με την νίκη στο κρίσιμο ματς με τον Κρόνο κατάφερε να κάνει ένα ιδιαιτέρως αποφασιστικό βήμα προς την άνοδο .Από το πρώτο τζάμπολ της αναμέτρησης φάνηκε ότι.....
οι θεατές θα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα συναρπαστικό και αμφίρροπο ματς. Ο Κρόνος ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 0-8, αιφνιδιάζοντας τον γηπεδούχο που έμεινε 2,5 λεπτά άποντος. Οι παίκτες του κόουτς Μπρατσιάκου αντέδρασαν παίζοντας καλύτερη άμυνα και έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία, κλείνοντας την ψαλίδα της διαφοράς. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι εξακολουθουσαν να κρατούν «με νύχια και με δόντια» το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με σκορ 29-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κρόνος γύρισε σωστά την μπάλα στην περιφέρεια και βρήκε πολλά ελεύθερα σουτ, ευστοχώντας σε διαδοχικά τρίποντα. Αυτό είχε ως συνέπεια να ξεφύγει με 10 πόντους, 32-42, στα μισά της περιόδου. Η απάντηση των παικτών του Γυμναστικού ήταν άμεση και με όπλο την άμυνα επέστρεψαν στην διεκδίκηση της νίκης. Μάλιστα, στο τελευταίο δεκάλεπτο η υπεροχή τους ήταν συντριπτική, ενώ η προσήλωση τους στον αμυντικό τομέα δεν επέτρεψε στους αντίπαλους τους να πάρουν «ανάσα». Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν αγχωτικά, καθώς ο Κρόνος είχε αρχικά την ευκαιρία να «κλέψει» την νίκη, αλλά δεν κατάφερε να την εκμεταλλευτεί, ενώ στην συνέχεια ένα τρίποντο της ..απελπισίας δεν βρήκε τον στόχο.
Αναφέραμε ότι πολύ σημαντικό μερίδιο της νίκης οφείλεται στο πάθος των παικτών και ειδικά στην διάθεση τους στην άμυνα, αλλά εξίσου σημαντική ήταν και η συνεισφορά των φιλάθλων. Οι φίλοι του Γυμναστικού γέμισαν για μια ακόμη φορά το κλειστό της Κύμης και με τον παλμό και τον ενθουσιασμό τους δημιούργησαν μια πολύ ζεστή ατμόσφαιρα. Είναι σίγουρο ότι και την επόμενη Κυριακή θα βρίσκονται στις ...επάλξεις και θα οδηγήσουν την ομάδα μας στην νίκη επί της Χίου.
Οι πόντοι των δύο ομάδων
Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης: Σιαμανδούρας 14, Κατράνας 10(2), Σέττος 7(1), Παπαντωνίου 16(1), Μπίρμπας 6, Καραμπάτσος 2, Γυφτονικολός 6, Ιωάννου 4, Αγγελής, Γεωργιάδης, Μπολάνος, Ράπτης
Κρόνος Αγ. Δημητρίου: Μπάρμπας 24(5), Αγγελόπουλος 2, Ζούκας 10(1), Φρουσκλιάς 12(2), Μιχαλόπουλος 4, Παπαιωσήφ 6, Νικατζάμ 2, Νάτσος 2