Πέμπτη 24 Ιουνίου 2010

Μουντιάλ

Οι σημερινοί αγώνες

Στη φάση των «16» του Μουντιάλ προκρίθηκαν οι Ηνωμένες Πολιτείες, που νίκησαν  1-0 την Αλγερία στο «Λόφτους Βέρσφελντ Στέιντιουμ» της Πρετόρια, σε αναμέτρηση για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του 3ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους Αμερικανούς σημείωσε ο Ντόνοβαν στο πρώτο λεπτό των .......
καθυστερήσεων. Αξίζει να σημειωθεί ότι το συγκρότημα του Μπομπ Μπράντλεϊ πήρε την πρώτη θέση στο γκρουπ.
Την πρόκριση στους "16" ως δεύτερη του 3ου ομίλου εξασφάλισε η Αγγλία, επικρατώντας 1-0 της Σλοβενίας, η οποία αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Το ματς έγινε στο Πορτ Ελίζαμπεθ και το μοναδικό γκολ σημείωσε στο 23ο λεπτό ο Τζερμέιν Ντεφόου.
Με γκολ του Οζίλ στο 60' η Γερμανία νίκησε 1-0 την Γκάνα στο «Σόκερ Σίτι» του Γιοχάνεσμπουργκ, για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου, αλλά προκρίθηκαν και οι δύο. Η Γερμανία ως πρώτη θα βρεθεί αντίπαλος με την Αγγλία στις 27/6, ενώ η Γκάνα ως δεύτερη θα παίξει με τις ΗΠΑ στις 26/6.
Η Αυστραλία επικράτησε 2-1 της Σερβίας στο στάδιο "Μπομπέλα" του Νελσπρούιτ, σε αγώνα για την 3η ημέρα του 4ου ομίλου του Μουντιάλ, αποτέλεσμα που, σε συνδυασμό με τη νίκη της Γερμανίας επί της Γκάνας, άφησε και τις δύο ομάδες εκτός της επόμενης φάσης. Ο Κέιχιλ στο 69΄ και ο Χόλμαν στο 73΄ πέτυχαν τα γκολ των νικητών, ενώ για τους "πλάβι" μείωσε στο 84΄ ο Πάντελιτς.
Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των αναμετρήσεων για την 3η ημέρα του 19ου Παγκοσμίου Κυπέλλου: