Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2017

Τρίκαλα - Κύμη 76 - 58

Η Κύμη υπέστη την 13η ήττα της και παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπάρλοου με 14 πόντους, ενώ από την Κύμη ξεχώρισε ο Πάλμπλαντ με 11.
Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-29, 55-45, 76-58
Με απόλυτο έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ (14 έναντι 7) και το πόδι κολλημένο στο... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο τα Τρίκαλα δεν... αγχώθηκαν απέναντι στην Κύμη. Οι ....
γηπεδούχοι ξέσπασαν μετά από ένα μέτριο πρώτο εικοσάλεπτο, που τους βρήκε στο -2 (27-29), και από το 43-41 που έγραψε ο φωτεινός πίνακας στο 27΄ έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-4 (28-16 επιμέρους σκορ στο 3ο δεκάλεπτο) και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με διψήφια διαφορά (55-45 στο 30΄).
Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δε... χαλάρωσαν στα επιθετικά τους καθήκοντα ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην Κύμη μέχρι το τελικό 76-58.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ.-Μαγκλογιάννης-Συμεωνίδης

Οι συνθέσεις:

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιάννης Καστρίτης): Κάφεϊ 11(1), Μπιρούτα 11, Τσαγκαράκης 9(2), Μπάρλοου 14(2), Χότον 6, Λίποβι 8(1), Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 5(1), Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης, Μανωλόπουλος 10(2).

ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Συγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 7(1), Στάματης 10, Πάλμπλαντ 11(3), Όρτον 10, Κατράνς, Τζόλος, Κούκουλας, Κωνσταντακόπουλος, Κοστόφ, Ντίξον, Τουντζιαράκης 10