Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018

Εύκολα η ΑΕΚ, συντριβή για ΠΑΟΚ, βλέπουν πλέι οφ Ρέθυμνο και Κύμη, ελπίδα για Πανιώνιο

Στην 14η αγωνιστική της Α1

Με νίκες συνέχισε η ΑΕΚ στην Α1 μπάσκετ, αφού στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής επικράτησε με 82-71 στα Τρίκαλα της τοπικής ομάδας. Βαριά ήττα στην Πάτρα γνώρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παραδώθηκε στον τοπικό Προμηθέα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 81-68.
Νίκη που του επιτρέπει να ελπίζει πήρε ο Πανιώνιος, ο οποίος επικράτησε 74-66 του Φάρου, ενώ στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ παρέμεινε το Ρέθυμνο με την πολύ εύκολη εντός έδρας νίκη του με 89-61 επί του Κολοσσού Ρόδου. Τέλος την 8αδα πλησίασε η Κύμη μετά την επικράτηση της απέναντι στο Λαύριο με 94-81.
Σήμερα Κυριακή ο Άρης υποδέχεται τον Κόροιβο.
Βέβαια τα βλέμματα της αγωνιστικής είναι στραμμένα στο ΟΑΚΑ, όπου τη Δευτέρα ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό σε ένα ματς που μπορεί να μην έχει πολύ μεγάλη βαθμολογική σημασία καθώς οι «πράσινοι» βρίσκονται 3 νίκες μπροστά, όμως....
έχει τεράστια ψυχολογική σημασία ειδικά για τους «ερυθρόλευκους» που δείχνουν να βρίσκονται σε κακή περίοδο.

Κύμη-Λαύριο 94-81
Η Κύμη υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στο μαχητικότατο Λαύριο και έκανε... άλμα οκτάδας! Με μία πεντάδα παικτών με διψήφιο αριθμό πόντων, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκαμψε την αντίσταση του Λαυρίου με 94-81, για την 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 5η εφετινή ήττα τους.
H διάρκεια στην παραγωγικότητα της Κύμης, σε συνδυασμό με την αμυντική προσήλωση της τρίτης περιόδου, ήταν αυτή που χάρισε στους γηπεδούχους μία τεράστια νίκη επί της ομάδας-έκπληξη της εφετινής αγωνιστικής περιόδου. ΜακΓκι (19π.) και ΜακΦάντεν (18π.) εκτέλεσαν σε κάθε ευκαιρία που τους δόθηκε από πλευράς Κύμης, ενώ από το Λαύριο ξεχώρισε ο Τζαμάλ Νίξον με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 47-44, 70-58, 94-81

Με τον Μέιερ... ορεξάτο από τα 6.75, το Λαύριο έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 6΄ προηγήθηκε με 10-17. Ωστόσο, η Κύμη βρήκε τρόπο να περιορίσει την επίθεση των φιλοξενούμενων, εκμεταλλεύτηκε τους αιφνιδιασμούς και ροκάνισε τη διαφορά, μειώνοντας στο 10΄ σε 22-23. Η αντεπίθεση της συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και στο 12΄ προσπέρασε με 29-28, μετά από τρίποντο του Σμιθ, για να μην κοιτάξει πίσω μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (47-44).

Με τη σκυτάλη του σκοραρίσματος να έχει περάσει στα χέρια του ΜακΦάντεν η Κύμη δεν κατέβασε ταχύτητα και στο 24΄ εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά (61-50), την οποία και κράτησε μέχρι το 30΄ (70-58). Στο 35΄, μάλιστα, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 21 πόντους (86-66) και δεν απειλήθηκαν μέχρι το τελικό 94-81.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Μαγκλογιάννης, Τζαφλέρης

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (1), Οκερέαφορ 10 (2), ΜακΓκι 19, ΜακΦάντεν 18 (1), Σμιθ 13 (2), Τσαγκαράκης 3 (1), Τζόουνς 3, Κάιζερ 8, Μπάρλος 11 (2).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κουζέλογλου 7 (1), Μέιερ 15 (3), Γκρέι 6 (2), Ουίγκινς 11, Λεγκίκας, Νίξον 16 (2), Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης 4, Λαμπ 7, Μουρ 8.