Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2009

«Χάλκινος» ο Αρζουμανίδης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ελευθέρας πάλης

Ο Γιάννης Αρζουμανίδης ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ελευθέρας που διεξήχθη στο Χέρνινγκ της Δανίας. Ο πρωταθλητής μας στα 120κ. πέρασε μπάι στο πρώτο γύρο αλλά έχασε στον δεύτερο από τον Ρώσο Μακόφ, ο οποίος τον «τράβηξε» στην διαδικασία των ρεπασάζ.
Στον πρώτο γύρο των ρεπασάζ ο Αρζουμανίδης κέρδισε τον Ισπανό Κούμπα και στην συνέχεια τον Κουβανό Ροντρίγκεζ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο της ελευθέρας από το 1991, όπου τότε είχε κατακτήσει το ασημένιο ο Ηρακλής Δεσκουλίδης.
Έχασε το μετάλλιο ο Τασκούδης
Εκτός μεταλλίων έμεινε ο Απόστολος Τασκούδης
στα 74κ. της ελευθέρας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στην πόλη Χέρνινγκ της Δανίας.
Ο πρωταθλητής κέρδισε στον πρώτο αγώνα τον Καναδό Μακ Ντόναλντ, αλλά στην συνέχεια ηττήθηκε από τον Αζέρο Τσαμσουλβαράγιεβ ο οποίος όμως τον «τράβηξε» στα ρεπασάζ.

Στον πρώτο αγώνα των ρεπασάζ κέρδισε τον σλοβάκο Κατσένακ, αλλά στον αγώνα ηττήθηκε από τον Μολδαβό Μπούρκα με 2-0 (1-0, 3-0) και έμεινε εκτός βάθρου.