Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2012

Πλατανιάς από άλλο πλανήτη και ο γνωστός... Ολισαντέμπε

Ο Πλατανιάς νίκησε τον Εθνικό Αστέρα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Football League και συνεχίζει ακάθεκτος την τρελή πορεία του προς την Σούπερ Λιγκ. Η κρητική ομάδα με τέρματα των Μαραγκουδάκη (52’, 89’) και Ναζλίδη (82’) έγραψε το 3-0 και παρέμεινε στην ....
κορυφή της βαθμολογίας, δείχνοντας ασταμάτητος οδηγώντας την κούρσα με 30 βαθμούς.

Με γκολ του Ολισαντέμπε στις καθυστερήσεις η Βέροια επιβλήθηκε 1-0 του Θρασύβουλο που έδειξε μεγάλη αντίσταση, όμως, δεν απέτρεψε τη «βασίλισσα» από το να διατηρήσει την δεύτερη θέση με 28 βαθμούς. Ο πολιτογραφημένος Πολωνός, θυμήθηκε τα κατορθώματά του την περίοδο που αγωνιζόταν στον Παναθηναϊκό και με γκολ στο 90’ έδωσε στη Βέροια τη νίκη με σκορ 1-0, με τον «Μανολάκη» να έχει και δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Σπουδαία ήταν και η νίκη με 1-0 της Καλλονής κόντρα στην Αναγέννηση Επανομή με σκόρερ για τους νησιώτες τον Μαρτσέλο στο 45’. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε ο Μήτσης της Καλλονής.

Σκοράροντας στα τελευταία λεπτά, Παναχαϊκή και Πανσερραϊκός πήραν δύσκολες νίκες κόντρα σε Φωκικό (2-0) και Παναχαϊκή (1-0), αντίστοιχα.

Στην Κατερίνη υπό το βλέμμα του Γιώργου Χατζάρα ο Πιερικός επικράτησε με 1-0 της Καλλιθέας, ενώ στα Μέγαρα ο Βύζαντας νίκησε με 2-1 τον Αγροτικό Αστέρα. Χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Διαγόρα με την Αναγέννηση Γιαννιτσών, αν και οι φιλοξενούμενοι στο 78' είχαν δοκάρι με τον Γιόνδη.