Παρασκευή 30 Ιουλίου 2010

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΑΡΗΣ

Νίκες για Ολυμπιακός και Αρη

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο άδειο από θεατές -λόγω τιμωρίας- γήπεδο "Γ.Καραϊσκάκης", στον πρώτο αγώνα για τον Γ΄ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Ζαϊρί στο 67΄ και ο Ρόμενταλ στο 73΄ πέτυχαν τα ....
γκολ των «ερυθρόλευκων», που θα πρέπει να υπερασπιστούν αυτό το σκορ στη ρεβάνς της 5ης Αυγούστου. Οι Ισραηλινοί είχαν προηγηθεί στο 18΄ με πέναλτι του Μεντουνιάνιν, ενώ έπαιζαν από το 60΄ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπάνινγκ.

Γιαγκελόνια-Αρης: 1-2
Σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ πήρε ο Αρης απόψε στην Πολωνία. Η ομάδα του Κούπερ, με δύο τέρματα σε λιγότερο από 10 λεπτά στις αρχές του α` ημιχρόνου, νίκησε 2-1 την Γιαγκελόνια στο Μπιάλιστοκ και πλέον θα έχει τον πρώτο λόγο ενόψει του επαναληπτικού της 5ης Αυγούστου στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Τα τέρματα των νικητών σημείωσε ο Κάλβο (4`-πέναλτι, 7`), ενώ για την Γιαγκελόνια μείωσε στο 24` ο Γκρζιμπ.