Παρασκευή 15 Μαρτίου 2013

ΕΠΟ

Διεθνές αναπτυξιακό τουρνουά U-16: Αζερμπαϊτζάν-Ελλάδα 0-1

Νικηφόρα άρχισε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Κ-16 για το διεθνές αναπτυξιακό τουρνουά Παίδων, καθώς επικράτησε του Αζερμπαϊτζάν με σκορ 1-0, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της ΕΠΣ Εύβοιας.
Η Ελλάδα είχε συντριπτικό ποσοστό κατοχής της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει τη σφιχτή άμυνα της αντίπαλης ομάδας. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες να σκοράρει, με τον Δημητριάδη να το.... καταφέρνει στο 49΄.

Αζερμπαϊτζάν
: Γκασίμοφ, Μαμάντοφ (66΄ Ακμουρζάεφ), Αγιαβέρτιεφ, Ασάντλι, Τζαμπραΐλοφ,  Ζαβάροφ, Αλιμπαμπάγιεφ (41΄ Μαντάτοφ), Ναμπίγιεφ, Ζαμάνοφ (79΄ Ουλουκάνοφ), Χουσεΐνοφ (52΄ Αλτίν), Μουσταφαζάντε

Ελλάδα
: Ντούνης, Κασαπίδης (59΄ Καρβουνίδης), Παντεκίδης (51΄ Γιαταγαννάκης), Μακροστέργιος, Ξηρός (51΄ Βιδάλης), Πατράλης, Μελισσόπουλος (45΄ Τσέλιος), Καρακούτης (59΄ Αράπης), Δημητριάδης (59΄ Λυδάκης), Συλβεστρίδης (51΄ Παπανικολάου), Τριανταφύλλου (45΄ Αγγελόπουλος)

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Φώτης παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Ναμπίγιεφ, Μαντάτοφ, Τζαμπραΐλοφ, Μελισσόπουλο και Παπανικολάου.

Στο άλλο ματς της αγωνιστικής που διεξήχθη νωρίτερα στο ίδιο γήπεδο το Ισραήλ νίκησε τη Μάλτα με σκορ 3-1.