Κυριακή 28 Μαρτίου 2010

Κατέκτησε το League Cup

Πρώτος τίτλος για τη Μαρσέιγ
μετά από 17 χρόνια
Τέλος έλαβαν το Σάββατο τα... πέτρινα χρόνια για τη Μαρσέιγ. Οι Μασσαλοί επικράτησαν με 3-1 της Μπορντό στον τελικό του Λιγκ Καπ Γαλλίας (Coupe de la Ligue) και κέρδισαν τον πρώτο τους τίτλο, έπειτα από 17 ολόκληρα χρόνια.
Το σκορ για την ομάδα του Ντεσάμπ άνοιξε ο Ντιαβαρά στο 61ο λεπτό, πληγώνοντας με.........
αυτόν τον τρόπο την πρώην ομάδα του. Ο Βαλμπουενά στο 67’ διπλασίασε τα τέρματα της Μαρσέιγ και ο Σαλμέ στο 77' με το αυτογκόλ έκανε δώρο στους Μασσαλούς το 3-0.
Το μόνο που κατάφεραν οι «γιρονδίνοι» ήταν να μειώσουν σε 1-3 με τον Σανέ έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90. Η Μπορντό έχασε έτσι την ευκαιρία να πανηγυρίσει το τέταρτο συνεχόμενο Coupe de la Ligue, ενώ για τη Μαρσέιγ ήταν ο πρώτος τίτλος μετά την κατάκτηση του Champions League της σεζόν 2002-03.