Τρίτη 1 Φεβρουαρίου 2011

ΑΟ ΝΗΛΕΑΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Άλλη μια δύσκολη νίκη πέτυχε ο Νηλέας το Σάββατο το απόγευμα στο γήπεδο Νεοχωρίου επί της μαχητικής Καρύστου, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Ευβοίας. Για άλλη μια φορά η νίκη ήρθε δύσκολα και με τον ίδιο γνωστό πλέον τρόπο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε και πέτυχε το νικητήριο γκολ στο ......
τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Με τη νίκη αυτή η ομάδα μας παραμένει στη δεύτερη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τα Αλάτσατα, ενώ διατηρεί απόσταση ασφαλείας από τον τρίτο και τον τέταρτο της βαθμολογίας. Πριν την έναρξη του πρωταθλήματος ούτε ο πλέον αισιόδοξος δεν πίστευε ότι η ομάδα μας θα έχει σε 16 αγώνες 11 νίκες και 5 ισοπαλίες.
Οι ποδοσφαιριστές του Νηλέα, χωρίς να πιάσουν σπουδαία απόδοση, ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους, πάλεψαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και το σημαντικότερο έδειξαν για ακόμα μια φορά ψυχραιμία όταν ο χρόνος άρχιζε να πιέζει. Η Κάρυστος η οποία δεν είχε ιδιαίτερο βαθμολογικό άγχος, αγωνίστηκε πολύ καλά, μέσα σε αθλητικά πλαίσια και αυτή ήταν η πρώτη της εκτός έδρας ήττα μετά από οχτώ αγώνες.
Το σκορ άνοιξε στο 16' ο Κρομετίδης για την φιλοξενούμενη ομάδα, με ψηλοκρεμαστό σουτ μετά από αδράνεια της άμυνας. Στο 34' σε κόρνερ του Ζωντού η μπάλα έφτασε στο πρώτο δοκάρι, την διεκδίκησαν ο Μακρής και ο Καλόγηρος και από το κεφάλι του αμυντικού της Καρύστου κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 1-1. Πίεσε η ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο έκανε ευκαιρίες και στο 85' μετά από ωραίο συνδυασμό Μαστροκώστα, Παπαρήγα και σέντρα του τελευταίου ο Παπακωνσταντίνου με ωραίο πλασέ πέτυχε το 2-1.
Δίκαιη το αποτέλεσμα και πολύ καλή η διαιτησία του κ. Μητρολιού και των εποπτών του.
Η σύνθεση του Νηλέα:
Παπαχρήστος, Μούντριχας Α. (62' Παπακωνσταντίνου), Ζωντός Γ., Μούντριχας Σ., Κότσαρης Α., Μακρής, Μπονός (46' Μαστροκώστας), Σαμαράς Σ. του Ε., Καρλής Α., Μυτάφης (78' Κότσαρης Γ. του Α.)
Το Σάββατο η ομάδα μας θα αγωνιστεί για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο γήπεδο της Νέας Λαμψάκου με αντίπαλο τον τοπικό Ελλήσποντο, ο οποίος διατηρεί ακόμα ελπίδες για την κατάκτηση μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου.
Πιο κάτω σας παρουσιάζουμε όλες τις μέχρι τώρα ανατροπές του Νηλέα στο φετινό πρωτάθλημα.
2η αγωνιστική ΝΗΛΕΑΣ - ΚΟΣΚΙΝΑ 3-1 (ημίχ. 0-1)
Προηγήθηκαν στη λήξη του ημιχρόνου τα Κόσκινα και ο Νηλέας πέτυχε 3 γκολ (60', 77', 86')
4η αγωνιστική ΝΗΛΕΑΣ - ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 2-2 (ημίχ. 0-1)
Προηγήθηκε 2 φορές ο Ελλήσποντος (35', 78') και ισοφάρισε αντίστοιχες ο Νηλέας (47', 94')
6η αγωνιστική ΝΗΛΕΑΣ - ΜΑΡΜΑΡΙ 2-1 (ημίχ. 0-1)
Προηγήθηκε το Μαρμάρι στο 24' και ο Νηλέας πέτυχε 2 γκολ στο 64' και στο 66'
9η αγωνιστική ΝΗΛΕΑΣ - ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ 5-2 (ημίχ. 2-1)Προηγήθηκαν οι Κονίστρες (25'), ο Νηλέας έκανε το 5-1 (35',45',47',61',78') και το 5-2 έγινε στο 89΄
13η αγωνιστική ΝΗΛΕΑΣ - ΣΚΥΡΟΣ 2-1 (ημίχ. 0-1)
Προηγήθηκε η Σκύρος στο 29' και ο Νηλέας πέτυχε 2 γκολ στο 82' και στο 91'
15η αγωνιστική ΚΟΣΚΙΝΑ - ΝΗΛΕΑΣ 1-3 (ημίχ. 1-0)
Προηγήθηκαν τα Κόσκινα στο 29' και ο Νηλέας πέτυχε 3 γκολ (69', 83', 92')
16η αγωνιστική ΝΗΛΕΑΣ - ΚΑΡΥΣΤΟΣ 2-1 (ημίχ. 1-1)
Προηγήθηκε η Κάρυστος στο 16'. Ισοφάρισε ο Νηλέας στο 34' και πήρε τη νίκη στο 85'.