Πέμπτη 27 Ιουνίου 2013

Λύτρωση με Παουλίνιο, η Βραζιλία στον τελικό του Συνομοσπονδιών

Λύτρωση στο 86' για τη Βραζιλία, που με γκολ του Παουλίνιο νίκησε 2-1 την Ουρουγουάη και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Συνομοσπονδιών.
Το ματς έγινε στο Μπέλο Οριζόντε και η «Σελεσάο» κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ άνοιξε το σκορ με τον Φρεντ στο 41'.
Ομως, η Ουρουγουάη παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στο....

δεύτερο 45λεπτο, ισοφάρισε γρήγορα με τον Εντινσον Καβάνι στο 48΄ και απείλησε άμεσα τους γηπεδούχους με δεύτερο γκολ.
Δεν τα κατάφερε, ενώ αντίθετα ο Παουλίνιο έγραψε το 2-1 στο 86' και έστειλε τη Βραζιλία στον τελικό της Κυριακής με αντίπαλο την Ιταλία ή την Ισπανία.

Διαιτητής: Ενρίκο Οσες

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Λουϊς Φελίπε Σκολάρι): Ζούλιο Σέζαρ, Ντάνι Αλβες, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουϊς, Μαρσέλο, Λουϊς Γκουστάβο, Παουλίνιο, Χουλκ (64΄ Μπέρναρντ), Οσκαρ (73΄ Ερνάνες), Νεϊμάρ (+90΄ Ντάντε), Φρεντ

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Οσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Μάξι Περέιρα, Γκοντίν, Λουγκάνο, Κασέρες, Κρίστιαν Ροντρίγκες, Ρίος, Αλβάρο Γκονζάλες (83΄ Γκαργκάνο), Φορλάν, Κάβανι, Σουάρες

Σήμερα  Πέμπτη διεξάγεται ο έτερος ημιτελικός ανάμεσα στην Ισπανία και στην Ιταλία.