Πέμπτη 17 Οκτωβρίου 2013

Διαβάστε το.....

ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΨΑΧΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΙΣΤΙΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ΚΑΚΟ ΚΑΣΟΜΟΥΛΗ

Εκτός κυπέλλου Ευβοίας βρέθηκαν οι νέοι του Ηρακλή Ψαχνών αφού ηττήθηκαν από την Ιστιαία με 4-1.
Πολλοί βιάστηκαν να γράψουν για το σκορ,το δίκαιο αποτέλεσμα,την δίκαιη πρόκριση και όλα αυτα..
Ναι.
Αυτό μπορεί να έκανα και εγώ όταν θα διάβαζα Ιστιαία-νέοι Ηρακλή Ψαχνών 4-1.
Μιας ομως και βρέθηκα εκεί ας ενημερώσω αυτούς .....

που θα με διαβάσουν τι ακριβώς συνέβη χθες στις 3 και 30 στην Αιδηψό.
Καταρχήν.
Να πούμε ότι η Αρτάκη κέρδισε με 0-4 το Πήλι,o Tαμυναικός με 5-0 τον Ευβοικό και ο Δύστος 3-0 την Δροσιά.
Οπότε η τετράδα είναι Ιστιαία-Αρτάκη-Δύστος και Ταμυναικός.
Πάμε στα δικά μας τώρα.
Να πούμε πρώτον ότι υπήρξε ΑΨΟΓΗ φιλοξενία από την διοίκηση και την ομάδα της Ιστιαίας.
Να πούμε επίσης ότι υπήρξε ΑΨΟΓΗ και ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ υσυμπεριφορά ακόμη και σε σφυριγματα κατά της Ιστιαίας προς την ομάδα του Ηρακλή Ψαχνών από τον ποδοσφαιριστή Βασίλη Ανέστη.

Πάμε τώρα στα αγωνιστικά.
Η Ιστιαία δίκαια νίκησε και δίκαια πέρασε στους 4 αφού κατάφερε 4 ευκαιρίες (τρία στημένα και ένα τετ ατετ )να τα κάνει γκολ.
Ο Τάκης Σπυρόπουλος ξεκίνησε  χωρίς φορ με τους Βασιλείου,Δημητρακόπουλο,Δήμου,Γκριτζάλα,Δούλο,Πολίτη,Ελευθερίου,Αποστόλου,Μιχαλά Χατζηστάμου και Βογιατζή έχοντας 2 μονο παίκτες ακόμη στον πάγκο του,αφού λόγω τραυματισμών και καρτώνη αποστολή ήταν μόλις 13 άτομα.
Οι νέοι του Ηρακλή μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς με τον Πολίτη να ταλαιπωρεί την άμυνα της ιστιαίας και να σουτάρει ανελλιπώς τον τερματοφύλακα.
Σε μία από τις φάσεις,ο τερματοφύλακας δεν καταφέρνει να μπλοκάρει και ο Δήμου σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για γκολ όταν ο αμυντικός της Ιστιαίας πιάνει ουσιαστικά την μπάλα και την διώχνει από την γραμμή.
Ο κος Κασομούλης όμως (διατητής) ο οποίος ήταν μπροστά είδε ακούσιο.
Τώρα πως γίνεται ακούσιο όταν η μπάλα είναι στην γραμμή και πάει για γκολ μόνο αυτός το ξέρει.
Φάση η οποία αλλοίωσε την συγκεκριμένη στιγμή το αποτέλεσμα,φάση την οποία έιδαν όλοι εκτός από αυτόν ακόμη και οι της Ιστιαίας!
Φάση για την οποία ο ίδιος ο κος Κασομούλης απάντησε στο τέλος του αγώνα ότι "συγνώμη μπορεί να έκανακαι λάθος. "
Στο 16 ο Βασιλείου αποκρούει πέναλτυ για τον Ηρακλή Ψαχνώνη Ιστιαία όμως κέρδισε στη δύναμη και στο 22 ο Στεργίου στην πρώτη επίσκεψη κάνει με σουτ το 1-0,3 λεπτά αργότερα στην δέυτερη επίσκεψη ο Δαρζέντας με κεφαλιά κάνει το 2-0,στο 55 ο Ανέστης με κεφαλιά κάνει το 3-0και λίγο πριν το τέλος ο Ανέστης κλειδώνει πανηγυρικά την πρόκριση αφού ύστερα από λάθος της άμυνας βγαίνει μόνος ανενόχλητος και σκοράρει.
Οι νέοι του Ηρακλή πάλεψαν,δεν είχαν τα σφυρίγματα υπέρ τους,είχαν  τραυματισμό του βαγγέλη Δήμου από τα σκληρά μαρκαρίσματα,δεν είχαν λύσεις στον πάγκο και επιθετικούς και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 4-1 με σουτ του πολίτη στο 70 περίπου λεπτό.
Κλείνοντας θέλω να στείλω ένα μήνυμα στον κο Κασομούλη αλλά και σε όποιον Διατητή τύχει να διαβάσει αυτά που γράφω.

Κύριε Κασομούλη καταλαβαίνω πως ήταν δύσκολο να αφήσετε την Ιστιαία με 10 από το 4ο λεπτό μέσα στην έδρα της όμως αν έπαιζε ο γιος σας σε αυτή την ομάδα θα σας άρεσε να τον έσφαζαν έτσι και να γύριζε με κλάματα στο σπίτι;
Γιατί παιδιά έπαιζαν χτες κε Κασομούλη και τα σφάξατε..