Σάββατο 29 Μαρτίου 2014

Έχασε ο ΙΚΑΡΟΣ

Στο ντέρμπι των ουραγών

Ο Χατζής... έδωσε φιλί ζωής στον Ηλυσιακό κόντρα στον Ίκαρο

Ο Χατζής... έδωσε φιλί ζωής στον Ηλυσιακό κόντρα στον ΊκαροΣπουδαία νίκη με την οποία διατηρεί τις ελπίδες παραμονής στην Α1 μπάσκετ, πέτυχε ο Ηλυσιακός επικρατώντας 79-71 του Ικαρου Χαλκίδας στο κλειστό των Ιλισίων. Ο βετεράνος Νίκος Χατζής και ο Στέλιος Ιωάννου ήταν κορυφαίοι των νικητών με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.
Με μάτι που... γυάλιζε μπήκαν στο ματς οι γηπεδούχοι που ολοκληρωτικό μπάσκετ, εξασφαλίζοντας από την αρχή διψήφια διαφορά με πρωταγωνιστές.... Ιωάννου και Πίγκραμ (14-3 στο 5΄). Συνέχισαν έτσι έπαιξαν και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, δημιουργώντας "double score" 30-15 και δείχνοντας ότι ελέγχουν απόλυτα το ματς.

Και ξαφνικά επικράτησε... συσκότιση για την ομάδα του Δημήτρη Κουστένη, που κατάφερε μέσα σε λίγα λεπτά να γκρεμίσει ό,τι έχτιζε. Από το 35-18 στο 15ο λεπτό, το σκορ έγινε 40-37 με σερί 5-19 μέσα σε τέσσερα λεπτά για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ρόμπερσον ήταν σε εκπληκτική κατάσταση και σκόραρε από παντού, ενώ ο Γκαγκαλούδης οργάνωνε άψογα το παιχνίδι για τον Ικαρο, που στις αρχές της τρίτης περιόδου κατάφερε να εκμηδενίσει τη διαφορά και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γκαγκαλούδη να περάσει για πρώτη φορά μπροστά (45-47 στο 23΄).

Ο Ιωάννου και ο Χατζής προσπάθησαν να αφυπνίσουν τους συμπαίκτες τους, αλλά ο Ηλυσιακός αδυνατούσε να βρει αντίδοτο για το "φονικό" δίδυμο Γκαγκαλούδη, Ρόμπερσον. Ετσι, το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον Γούντγουολ να αστοχεί σε διαδοχικές κρίσιμες επιθέσεις και τον Χατζή να αποδεικνύεται ψύχραιμος στις βολές για τους γηπεδούχους, που έφτασαν στη νίκη με το τελικό 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-37, 56-56, 79-71
Διαιτητές: Σχινάς, Αναστόπουλος Π., Κορομηλάς
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κουστένης): Καφκής 10 (2), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 5, Χατζής 19, Δορκοφίκης 3, Ιωάννου 17, Τζουγκαράκης 2, Μπόντι 15, Πίγκραμ 8 (1)
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Θανάσης Γιαπλές): Ρόμπερσον 22 (3), Γούντγουολ 8 (2), Ασκα 5, Μανωλόπουλος 2, Σάτον 5, Γκαγκαλούδης 19 (3), Σπανός, Ρίτσαρντς 10 (2)