Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2013

Εύκολη νίκη για τον Ίκαρο επί του Απόλλωνα Πατρών

Εύκολη νίκη για τον Ίκαρο επί του Απόλλωνα ΠατρώνΝικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Ίκαρου Χαλκίδας στο κλειστό της Κανήθου. Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη, που φέτος μετακόμισε από την Καλλιθέα στην πρωτεύουσα της Εύβοιας, επικράτησε 72-64 του Απόλλωνα Πατρών, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών, και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ αντίθετα οι Αχαιοί γνώρισαν την πρώτη ήττα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σάτον ....με 15 πόντους και 17 ριμπάουντ και ο Γκόβενς με 14 πόντους και 9 ασίστ.
Η κυριαρχία του Σάτον κάτω από τα καλάθια (11π. και 9ρ. στο πρώτο ημίχρονο) και οι οργανωτικές ικανότητες του Γκόβενς έφεραν τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού, αρχής γενομένης από τη δεύτερη περίοδο.

Ο Ικαρος δημιούργησε μία διαφορά 10-12 πόντων, την οποία διατήρησε για μεγάλο χρονικό διάστημα, στηριζόμενος στην ευστοχία του από κοντά και την κυριαρχία του στα ριμπάουντ (37-29 στο σύνολο). Οι Πατρινοί δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να πλησιάσουν σε 56-52 με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τρίποντο του Ουίλσον, ο οποίος γενικά ήταν πολύ άστοχος (4/18 σουτ).

Στο σημείο εκείνο οι δύο ομάδες «κόλλησαν» για λίγη ώρα στο σκορ, με τον Απόλλωνα να χάνει αρκετές ευκαιρίες να μειώσει σε απόσταση βολής. Εν τέλει, ο Ίκαρος αύξησε ξανά την υπέρ του διαφορά (68-57 με τρίποντο του Παπανικολόπουλου, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη) και έφτασε χωρίς να απειληθεί περαιτέρω στο τελικό 72-64.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μάνος, Δεσλής

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-30, 56-49, 72-64
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γιώργος Καλαφατάκης): Στρναντ 5 (1), Γκόβενς 14 (1τρ., 7ρ., 9ασ.), Παπανικολόπουλος 3 (1), Ασκα 12, Μανωλόπουλος 6 (1), Σάτον 15 (17ρ.), Γκαγκαλούδης 8 (1), Σπανός 3 (1), Μπορόβνιακ, Βουγιούκας, Μπεκ 6 (1)