Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΚΥΜΗΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 71 - 57

Έριξε μπαλωθιές ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης!

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης επικράτησε εντός έδρας του Εργοτέλη με σκορ 71-57 για την 8η αγωνιστική της Γ΄Εθνικής και συνεχίζει την αήττητη πορεία του προς την άνοδο! Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κατράνας, ο οποίος έριχνε «μπαλωθιές» από την γραμμή του τριπόντου, τελειώνοντας το ματς με 22 πόντους!
Το παιχνίδι άρχισε στις 13:00, με τους φιλάθλους της Κύμης να γεμίζουν για μια ακόμα φορά το κλειστό γυμναστήριο «Νίκος Μαρίνος». Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ορεξάτοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ήταν πολύ εύστοχοι στα σουτ που.....
επιχείρησαν και κρατούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα της Κύμης έκλεισε το  1ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 19-18. Στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου την παράσταση έκλεψε η νευρικότητα στην επίθεση των δύο ομάδων, οι πολύ δυνατές άμυνες και κάποια …φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών που εκνεύρισαν την εξέδρα. Τα παραπάνω είχαν ως αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφωθεί στο 32-33.
Στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου σημειώθηκε μια από τις πιο καθοριστικές φάσεις του παιχνιδιού. Οι διαιτητές έδωσαν τεχνική ποινή ενάντια στον Γυμναστικό, απόφαση που ήταν το λιγότερο αυστηρή. Ο Εργοτέλης ευστόχησε σε μία βολή, με τον Γκρινιάρη να κλέβει εντυπωσιακά την μπάλα στην επαναφορά και να σκοράρει, δίνοντας το έναυσμα για το ξέσπασμα της ομάδας της Κύμης. Οι παίκτες του κόουτς Μπρατσιάκου αύξησαν την πίεση στην άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και βρήκαν διαδρόμους προς το καλάθι των αντιπάλων τους παίρνοντας διαφορά ασφαλείας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, ελέγχοντας το παιχνίδι και μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να τους απειλήσουν.
Με αυτήν την νίκη ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης έφτασε στους 16 βαθμούς σε 8 αγωνιστικές, διατηρώντας το αήττητο. Την επόμενη Κυριακή θα δώσει ένα από τα πιο κρίσιμα ματς της σεζόν, καθώς θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την πολύ δυνατή ομάδα του Φάρου Κερατσινίου. Ενδεχόμενη επικράτηση σε αυτό το παιχνίδι θα δώσει τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα μας για την άνοδο στην Β΄Εθνική.

Δεκάλεπτα: Α: 19-18, Β: 13-15, Γ: 21-11, Δ:18-13
Οι πόντοι των δύο ομάδων:
Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης: Παπαντωνίου 11, Κατράνας 22(5), Καραμπάτσος 3(1), Σιαμανδούρας 11, Γεωργιάδης 7, Μπίρμπας 4, Γκρινιάρης 9, Αγγελής 3(1), Γυφτονικολός 1, Μπολάνος, Ιωάννου
 Εργοτέλης: Σκάνδαλος 9, Ξενάκης 3, Σταματής 9(1), Κωτούλας 2, Βασιλειάδης 10, Αρναουτάκης 4, Κομψέλης 5, Καραλής 15(1), Καραβιώτης, Μαχαιριανάκης, Γρύλλος, Μπουντούρογλου