Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2014

Νίκη-ανάσα για τον Πανελευσινιακό επί του Ίκαρου Χαλκίδας

Βαθιά βαθμολογική «ανάσα», στην προσπάθεια που καταβάλλει για την παραμονή του, πήρε ο Πανελευσινιακός μετά τη νίκη του επί του Ικαρου Χαλκίδας, με την οποία κράτησε την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στο «βυθό» της κατάταξης.

Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα επικράτησαν 71-60 στο κλειστό της Ελευσίνας, με.... τον Μουχάμεντ Φαγιέ να σημειώνει νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (18π., 10ρ.).

Ο Ίκαρος Χαλκίδας ήταν απειλητικός όσο διήρκησε ο επιθετικός οίστρος των Γκαγκαλούδη και Ρίτσαρντς, οι οποίοι ήταν οι κορυφαίοι των φιλοξενουμένων με 15 και 17 πόντους αντίστοιχα και οδήγησαν την ομάδα τους στο ημίχρονο στο +5 (33-38).

Στη συνέχεια πάντως, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (τελείωσαν τον αγώνα με 45 έναντι 30 του Ικάρου) με πρωταγωνιστές τους Φαγιέ, Τζόουνς και Τέρνερ, έσφιξαν την άμυνα τους (υποχρέωσαν τον Ίκαρο σε 23 λάθη) και τα πάντα τελείωσαν...

Συγκεκριμένα, ο Πανελευσινιακός κράτησε τον Ίκαρο στην τρίτη περίοδο στους 8 πόντους και φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 19 μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +6 (52-46).

Η σωστή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων διήρκησε μέχρι το 36', περιορίζοντας σε αυτό το διάστημα τον Ικαρο σε μόλις 2 πόντους, και εκτοξεύοντας τη διαφορά στους +15 πόντους (63-48) το μόνο που είχε να περιμένει ήταν το σφύριγμα της λήξης, καθώς δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος-Παναγιώτου-Θεονάς

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-38, 52-46, 71-60

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 3, Παπαμακάριος 6 (1), Αράπης, Ράλεϊ, Τζόουνς 15, Φαγιέ 18, Φίσερ 15 (1), Μελισσαράτος, Τέρνερ 10, Μάντζαρης 4, Αβραμίδης.

ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Άρης Λυκογιάννης): Στρναντ 5 (1), Γκόβενς 9, Γούνταλ, Άσκα 7, Μανωλόπουλος 3 (1), Σάτον 4, Γκαγκαλούδης 15 (2), Σπανός, Ρίτσαρντς 17 (2).