Άρνολντ (19π.), Τάλτον (18π.), Γιαννόπουλος (18π.) και Φιτζπάτρικ (17π.) δεν έδειξαν... συμπόνια απέναντι στην Κύμη που θα τα δώσει όλα στις 6 εναπομείνασες αγωνιστικές για την παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια». Πρώτος σκόρερ της Κύμης ο Τουτζιαράκης με 19 πόντους.
Η νέα μασκότ του Ρεθύμνου ο «Κερατούκλης» που αντικατέστησε τον «ΑΓΟΡίνο» συνδύασε με θετικό αποτέλεσμα το... ντεμπούτο της, στο ....
κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».
Τα δεκάλεπτα: 20-8, 35-34, 59-53, 84-73
Το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα, ευστόχησε σε 4 τρίποντα και εκμεταλλευόμενο την αστοχία της Κύμης προηγήθηκε με 13-6 στο 6΄ για το 20-8 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Εύβοιας κράτησε χωρίς σκορ τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου και βελτιώνοντας την απόδοση πήγαν στο -1, 35-34 στα αποδυτήρια, με την ολοκλήρωση του α΄ μέρους.
Η Κύμη κατάφερε να προσπεράσει στην 3η περίοδο, αλλά ο Τάλτον και ο Γιαννόπουλος ήταν αυτοί που επανέφεραν στο Ρέθυμνο το προβάδισμα, 52-43. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε, 59-53, με τον Φιτζπάτρικ να είναι ο πρωταγωνιστής των νικητών στην 4η περίοδο.

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Τζαφλέρης-Θεονάς

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Κώττας 2, Ραζής, Άρνολντ 19(4), Φιτζπάτρικ 17(5), Γιαννόπουλος 18(4), Χριστοδούλου 1, Σάφτενααρ 5, Τάλτον 18(2), Καμπερίδης 2, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λέμον Τζούνιορ 2

ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Καντί 11(2), Τσούπκοβιτς 2, Κοστόφ 2, Πάλμπλαντ 3(1), Όρτον 16, Τουτζιαράκης 19, Σχίζας 5, Σιγκούνας 6, Σταμάτης 7, Ντίξον 2