Σάββατο 26 Μαρτίου 2016

ΕΛΛΑΔΑ - ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 2 - 1

Με  2-1 επικράτησε η Εθνική Ανδρών του Μαυροβουνίου στο Στάδιο «Γ.Καραϊσκάκης» σε φιλικό αγώνα, που ήταν ο πρώτος της μπροστά σε ελληνικό κοινό με προπονητή τον Μίκαελ Σκίμπε.
Η Εθνική προηγήθηκε με γκολ του Γιώργου Τζαβέλλα στο 53’ με εντυπωσιακή απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα οι Μαυροβούνιοι με κεφαλιά του Τομάσεβιτς, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε  στο 62’ Καρέλης που...
είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο με αριστοτεχνικό πλασέ μετά από πάσα του Φορτούνη.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ρουμάνος Ιστβαν Κόβακς ο οποίος παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Σταφυλίδη, Τοροσίδη, Πέτσο Σίμιτς, Τομάσεβιτς και Βούκσεβιτς.

Κόπηκαν συνολικά 4.450 εισιτήρια.

Ελλάδα: Καρνέζης, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλας, Μανωλάς (64’ Οικονόμου), Τοροσίδης (84’ Τζιόλης), Σταφυλίδης (84’ Σιόβας), Σάμαρης, Μάνταλος (46’ Καρέλης), Πέτσος, Φορτούνης, Μήτρογλου (93’ Ταχτσίδης).

Μαυροβούνιο: Μιγιάτοβιτς, Μάρουσιτς, Σάβελγιτς, Σίμιτς, Τομάσεβιτς (74’ Ζβέροβιτς), Βούκτσεβιτς, Σέκιτς (84’ Μπόλιεβιτς), Ρόντιτς (87’ Ζόριτς), Μπάκιτς (74’ Γκρμπιτς), Μούγκοσα (68’ Ραίτσεβιτς), Μπετσιράι.