Σάββατο, 5 Αυγούστου 2017

Όλα έτοιμα για το παγκόσμιο στίβου με 20μελή ελληνική ομάδα

Ο Μπολτ και τα άλλα αστέρια...

Η μεγάλη γιορτή του κλασικού αθλητισμού που αποτελεί και τη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση στον πλανήτη για το 2017, θα διεξαχθεί από την Παρασκευή 4 Αυγούστου μέχρι και την Κυριακή 13 του μήνα στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου. Ο λόγος για το παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου ανδρών-γυναικών, όπου η Ελλάδα θα συμμετάσχει με την μεγαλύτερη αποστολή των τελευταίων ετών. 
Η ομάδα αποτελείται από 20 αθλητές και αθλήτριες, οκτώ άνδρες και 12 γυναίκες, ....
εκ των οποίων οι τρεις (Πεσιρίδου, Γκούσιν, Αλεξούλη) μετέχουν στους αγώνες με πρόσκληση της IAAF. 
Τελευταία στιγμή απέσυρε τη συμμετοχή του ο Κώστας Φιλιππίδης, αφού δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε.
Το κορυφαίο event του στίβου θα προσελκύσει το μεγάλο ενδιαφέρον των φιλάθλων, αφού οι συνολικά 2.035 αθλητές και αθλήτριες από 205 χώρες που θα συμμετάσχουν υπόσχονται δέκα ημέρες πλούσιας αγωνιστικής δράσης, έντονου συναγωνισμού και υψηλών επιδόσεων. 
Οι αγώνες φέτος θα γίνουν για πρώτη φορά στο Λονδίνο και το στοίχημα για τους διοργανωτές είναι να έχουν ένα γεμάτο στάδιο όλες τις ημέρες του πρωταθλήματος, κάτι αντίστοιχο δηλαδή με αυτό των Ολυμπιακών Αγώνων του 2012, που φιλοξενήθηκαν στο ίδιο στάδιο. 

Τα «αστέρια»
Στους άνδρες φυσικά τα «φώτα» πέφτουν στον Τζαμαϊκανό Γιουσέιν Μπολτ, ο οποίος αναμένεται να υπερασπιστεί τους τίτλους του σε 100μ, 200μ και 4Χ100μ, ώστε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του ταχύτερου ανθρώπου στον πλανήτη, αυξάνοντας περαιτέρω τη συγκομιδή μεταλλίων του στα Παγκόσμια πρωταθλήματα και να γράψει έτσι το όνομά του με χρυσά γράμματα στην ιστορία του αθλητισμού για να τον «θυμούνται για πάντα», όπως άλλωστε και ο ίδιος έχει εκφράσει την επιθυμία.

Ο Μο Φάρα, που στα 34 χρόνια του επίσης αναμένεται μετά το παγκόσμιο να ολοκληρώσει την καριέρα του στο στίβο και να ασχοληθεί με τους δρόμους, θέλει το τρίτο νταμπλ της καριέρας του σε 5.000μ και 10.000μ στη διοργάνωση, να κάνει τα χρυσά μετάλλια 7 και στο σύνολο 8, αφού έχει και ένα ασημένιο στην κατοχή του.
Ιστορία έχουν γράψει στα παγκόσμια πρωταθλήματα οι Αμερικανοί σπρίντερ ΛαΣόν Μέριτ και Άλισον Φίλιξ που θέλουν να αυξήσουν τα μετάλλιά, αφού μέχρι τώρα έχουν 11 και 13 αντίστοιχα και απειλούν, όπως και ο Μπολτ (13), το ρεκόρ της Τζαμαϊκανής «μεγάλης κυρίας» των σπριντ, Μέρλιν Ότι (14).
Οι φίλαθλοι θα απολαύσουν ακόμη τον Κενυάτη σπουδαίο δρομέα των 3.000μ στιπλ Εζεκίελ Κεμπόι, που θέλει την 5η συνεχή νίκη του στο αγώνισμα μετά αυτές το 2009, 2011, 2013 και 2015.
Φυσικά υπάρχουν και οι νεότεροι Γουέιντ φαν Νίκερκ (Ν. Αφρική, κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ στα 400μ), Ντάφνι Σίπερς (Ολλανδία, 200μ), Μαρία Κούτσινα Λασίτσκενε (Ρωσία, ύψος), Σαμ Κέντρικς (ΗΠΑ, επί κοντώ), Ρενό Λαβιλενί (Γαλλία, επί κοντώ), Γκενζέμπε Ντιμπάμπα (Αιθιοπία, δρόμοι), Μπαρμπόρα Σποτάκοβα (Τσεχία, ακοντισμός), Ιβάνα Σπάνοβιτς (Σερβία, μήκος) και δεκάδες άλλοι που αναμένεται να προσφέρουν θέαμα και επιδόσεις.

Οι ηχηρές απουσίες
Οι τραυματισμοί για μία ακόμη φορά θα στερήσουν τη συμμετοχή σε κορυφαίους αθλητές και αθλήτριες από τη σπουδαία αυτή διοργάνωση, ενώ ορισμένοι άλλοι δεν βρέθηκαν στην επιθυμητή αγωνιστική κατάσταση και επέλεξαν να μείνουν εκτός. Επιπλέον υπάρχει και το θέμα αποκλεισμού των Ρώσων αθλητών από τις διεθνείς διοργανώσεις, ενώ η IAAF επέλεξε να επιτρέψει μόνο σε 19 εξ αυτών να πάρουν μέρος ως «ανεξάρτητοι».
Κατά γενική ομολογία η πολύ μεγάλη απουσία της διοργάνωσης είναι του Κενυάτη παγκόσμιου πρωταθλητή και κατόχου της κορυφαίας επίδοσης στον κόσμο στα 800μ, Ντέιβιντ Ρουντίσα, που δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα ττα ραυματισμού του. Το ίδιο και ο Βρετανός κάτοχος του τίτλου στο μήκος, Γκρεγκ Ράδερφορντ, που έχασε την ευκαιρία να αγωνιστεί μπροστά στους συμπατριώτες του.

Η ελληνική ομάδα 
Δίχως αμφιβολία η Κατερίνα Στεφανίδη είναι το μεγάλο όνομα της ομάδας και ένα από τα κορυφαία της διοργάνωσης. Η πρωταθλήτριά μας έχει κατακτήσει μετάλλιο σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις και στο Λονδίνο θα επιδιώξει να αποσπάσει το μοναδικό που λείπει από τη συλλογή της. 
Με 4.85μ στη θερινή σεζόν είναι η αθλήτρια με την καλύτερη επίδοση στον κόσμο στο επί κοντώ και ένα από τα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.
Με αξιώσεις θα πάρουν μέρος στον αγώνα δύο αθλητές της νέας γενιάς. Ο πρωταθλητής Ευρώπης εφήβων στο μήκος Μίλτος Τεντόγλου με 8.30μ έχει την έβδομη επίδοση, ενώ στην ίδια θέση στην κατάταξη του ακοντισμού βρίσκεται και ο ασημένιος στο Ευρωπαϊκό Νέων (Κ23), Γιάννης Κυριαζής.
Με υψηλές προσδοκίες θα πάρει μέρος στη διοργάνωση και η Βούλα Παπαχρήστου, που με 14.24μ έχει την 14η θέση στο τριπλούν.
Ο Κώστας Δουβαλίδης είναι ο αθλητής με τις περισσότερες συμμετοχές, αφού είναι ο μόνος, που έχει πάρει μέρος σε τρεις διοργανώσεις. Κανένα από τα μέλη της ομάδας δεν έχει κατακτήσει μετάλλιο στη διοργάνωση, ενώ από τους 20 που θα βρεθούν στο Λονδίνο οι 11 θα αγωνιστούν σε παγκόσμιο πρωτάθλημα Α-Γ για πρώτη φορά στην καριέρα τους.

Αναλυτικά οι θέσεις των αθλητών μας στη διοργάνωση με βάση τις επιδόσεις τους στο 2017:

Ανδρες
200μ: Λυκούργος Τσάκωνας (Ελευθέριος Βενιζέλος) 20.33

110μ εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας) 13.42

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Κηφισιάς) 5,63μ

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών) 8,30μ

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ) 16,87μ

Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος) 77,72μ

Ακοντισμός: Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 88,01μ

20 χλμ βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου) 1.22.46

Γυναίκες
200μ: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός) 22.6

400μ: Ειρήνη Βασιλειου (ΓΕΗ) 51.86

100μ εμπ: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς) 13.03

Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς) 1,91 μ.

Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης) 4,85μ

Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας) 6,66μ

Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ) 14,24μ

Μαραθώνιος: Ουρανία Ρεμπούλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 2.42.38

Μαραθώνιος: Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) 2.45.19

20 χλμ βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (Φωκιανός Καρδ.) 1.32.47

20 χλμ βάδην: Δέσποινα Ζαπουνίδου (ΠΑΣ Ικαρος Αλμωπίας) 1.34.26

Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας) 61,53μ

Το πρόγραμμα των αγώνων και οι ελληνικές συμμετοχές: 
Το πρόγραμμα των αγώνων του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου και οι ελληνικές συμμετοχές:

Παρασκευή (4/8)
21.00 100μ (Α) πρώτος γύρος
21.20 Δισκοβολία (Α)
21.30 Μήκος (Α), πρ. – Τεντόγλου
21.35 1.500μ (Γ)
21.45 Επί κοντώ (Γ) πρ. – Στεφανίδη
22.20 100μ (Α)
22.45 Δισκοβολία (Α) πρ.
23.20 10.000 μ. (Α) Τελικός

Σάββατο (5/8)

Πρωί
12.00 Σφαιροβολία (Α) πρ.
12.05 100μ 7αθλου
12.35 Σφυροβολία (Γ) πρ.
12.45 400μ (Α) πρ.
13.00 Τριπλούν (Γ), πρ. – Παπαχρήστου
13.30 Υψος 7αθλου
13.45 100μ (Γ) πρ.
14.05 Σφυροβολία (Γ) πρ.
14.45 800μ (Α) πρ.

Απόγευμα
21.00 Σφαιροβολία 7αθλου
21.05 100μ (Α) Ημ.
21.25 Δισκοβολία (Α) Τελικός
21.35 1.500μ (Γ) Ημ.
22.05 Μήκος (Α) Τελικός
22.10 10.000μ (Γ)
23.00 200μ 7άθλου
23.45 100μ (Α) Τελικός

Κυριακή (6/8)

Πρωί
12.00 Μήκος 7αθλου
12.05 3.000μ στιπλ (Α) πρ.
12.40 Επί κοντώ (Α) πρ. Καραλής
12.55 Μαραθώνιος (Α) Τελικός
13.05 400μ εμπ. (Α) πρ.
13.45 Ακοντισμός 7αθλου Α΄γκρουπ
13.55 400μ (Γ) πρ. Βασιλείου Ειρ.
15.00 Ακοντισμός 7αθλου Β΄ γκρουπ
15.15 110μ εμπ. (Α) πρ. Δουβαλίδης
16.00 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός Ρεμπούλη, Πριβιλέτζιο

Απόγευμα
21.00 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
21.05 Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄γκρουπ
21.10 100μ (Γ) Ημ.
21.40 400μ (Α) Ημ.
22.10 110μ εμπ. (Α) Ημ.
22.30 Ακοντισμός (Γ) πρ. Β΄γκρουπ
22.35 Σφαιροβολία (Α) Τελικός
22.40 800μ 7αθλου
23.15 800μ (Α) Ημ.
23.50 100μ (Α) Τελικός

Δευτέρα (7/8)
20.30 200μ (Α) πρ. – Τσάκωνας
20.35 Τριπλούν (Α) πρ.- Τσιάμης
21.00 Σφυροβολία (Γ) Τελικός
21.30 400μ εμπ. (Γ) πρ.
22.20 400μ εμπ. (Α) Ημ.
22.25 Τριπλούν (Γ) Τελικός
22.55 400μ (Γ) Ημ.
23.30 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός
23.50 1.500μ (Γ) Τελικός

Τρίτη (8/8)
21.20 Ακοντισμός (Γ) Τελικός
21.30 200μ (Γ) Πρ. – Μπελιμπασάκη
21.35 Επί κοντώ (Α) Τελικός
22.35 400μ εμπ. (Γ) Ημ.
22.40 Σφαιροβολία (Γ) πρ.
23.10 3.000μ στιπλ (Α) Τελικός
23.35 800μ (Α) Τελικός
22.40 400μ (Α) Τελικός

Τετάρτη 9/8
21.05 3.000μ στιπλ (Γ) πρ.
21.10 Μήκος (Γ) πρ. Αλεξούλη
21.20 Σφυροβολία (Α) πρ. Α΄γκρουπ Αναστασάκης
22.05 5.000μ (Α) πρ.
22.25 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
22.50 Σφυροβολία (Α) β΄γκρουπ Αναστασάκης
22.55 200μ (Α) Ημ.
23.30 400μ εμπ. (Α) Τελικός
23.50 400μ (Γ) Τελικός

Πέμπτη (10/8)
20.30 5.000μ (Γ) πρ.
21.05 Ακοντισμός (Α) πρ. Α’ γκρουπ – Κυριαζής
21.10 Υψος (Γ) Πρ. Γκούσιν
21.25 800μ (Γ) Πρ.
22.20 Τριπλούν (Α) Τελικός
22.25 1.500μ (Α) πρ.
22.35 Ακοντισμός (Α) πρ. Β’ γκρουπ – Κυριαζής
23.05 200μ (Γ) Ημ.
23.35 400μ εμπ. (Γ) Τελικός
23.50 200μ (Α) Τελικός

Παρασκευή (11/8)

Πρωί
12.00 100μ 10αθλου
12.10 Δισκοβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ – Αναγνωστοπούλου
12.45 100μ εμπ. (Γ) πρ. Πεσιρίδου
13.05 Μήκος 10αθλου
13.15 Υψος (Α) πρ.
13.35 Δισκοβολία (Γ) πρ. β΄γκρουπ – Αναγνωστοπούλου
14.55 Σφαιροβολία 10αθλου

Απόγευμα
19.00 Υψος 10αθλου
21.05 100μ εμπ. (Γ) Ημ.
21.10 Μήκος (Γ) τελικός
21.35 800μ (Γ) Ημ.
22.10 1.500μ (Α) Ημ.
22.30 Σφυροβολία (Α) Τελικός
22.45 400μ 10αθλου
23.25 3.000μ στιπλ (Γ) Τελικός
23.50 200μ (Γ) Τελικός

Σάββατο (12/8)
12.00 110μ
12.35 4Χ100μ (Γ) πρ.
12.55 4Χ100μ (Α) πρ.
13.00 Δισκοβολία 10αθλου α΄γκρουπ
13.20 4Χ400μ (Γ) πρ.
13.50 4Χ400μ Α πρ.
14.20 Δισκοβολία 10αθλου β΄γκρουπ
16.15 Επί κοντώ 10αθλου

Απόγευμα
19.30 Ακοντισμός 10αθλου
20.55 Ακοντισμός 10αθλου
21.05 Υψος (Γ) Τελικός
22.05 100μ εμπ. (Γ) Τελικός
22.15 Ακοντισμός (Α) Τελικός
22.20 5.000μ (Α) Τελικός
22.45 1.500μ 10άθλου
23.30 4Χ100μ (Γ) Τελικός
23.50 4Χ100μ (Α) Τελικός

Κυριακή (13/8)

Πρωί
09.45 50 χλμ βάδην (Α/Γ)Τελικός
14.20 20 χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη, Ζαπουνίδου
16.20 20 χλμ βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ

Απόγευμα
21.00 Υψος (Α) Τελικός
21.10 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
21.35 5.000μ (Γ) Τελικός
22.10 800μ (Γ) Τελικός
22.30 1.500μ (Α) Τελικός
22.55 4Χ400μ (Γ) Τελικός
23.15 4Χ400μ (Α) Τελικός