Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

Ντεμπούτο Γιαπλέ με νίκη του Ίκαρου επί των Τρικάλων

Με 81 - 74

Ντεμπούτο Γιαπλέ με νίκη του Ίκαρου επί των ΤρικάλωνΣημαντική νίκη στην προσπάθεια για παραμονή στην Α1 πέτυχε ο Ίκαρος στο κλειστό της Κανήθου, επικρατώντας, 81-74, των Τρικάλων, στο ντεμπούτο του Θανάση Γιαπλέ στην τεχνική ηγεσία της ομάδας της Χαλκίδας.
Ρόμπερσον και Ρίτσαρντς σημείωσαν από 16 πόντους για τους νικητές, 14 πρόσθεσε ο Γκαγκαλούδης, 13 ο Άσκα και 11 ο Στρναντ. Για την ομάδα της Θεσσαλίας ο Έβανς ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, από 12 πρόσθεσαν οι ....

Περούνιτσιτς και Πάνος, ενώ 11 σημείωσε ο Γιουιν.
Τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 11-20. Μετά το 13-22 της 1ης περιόδου, ο Ίκαρος έκανε προσπάθεια να μειώσει, αλλά έφτασε μέχρι το -9, 27-36.

Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη πίεσαν στην άμυνα υποχρεώνοντας σε 11 λάθη τον αντίπαλό τους στο α΄ μέρος, ενώ υπερείχαν τόσο στα κλεψίματα με 5 έναντι ενός του Ικάρου και στις ασίστ με 10 έναντι 6 των γηπεδούχων.

Πέτροβιτς και Έβανς σημείωσαν από 9 πόντους, ενώ 8 είχε ο Πάνος για τους Θεσσαλούς, την ώρα που Σάτον (8π.), Άσκα (7π.) και Ρόμπερσον (6π.) ξεχώρισαν για την ομάδα της Χαλκίδας μέχρι το 32-42 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, η εικόνα άλλαξε άρδην, όπως αποδεικνύει και το επιμέρους σκορ 31-12 του Ικάρου στην 3η περίοδο: Με 2 τρίποντα του Ρόμπερτσον, ο Ίκαρος άρχισε να «ψαλιδίζει» τη διαφορά, ενώ ο ο Ρίτσαρντς έξω από τα 6.75 ισοφάρισε σε 47-47 (μετά από το αρχικό επιμέρους σκορ 15-5).

Εκπληκτικός ο Ρίτσαρντς πετύχαινε το ένα καλάθι μετά το άλλο μέχρι το 57-49, για ν΄αναλάβουν εν συνεχεία οι Στρναντ, Άσκα, 63-52 πριν διαμορφώσει ο Πάνος το σκορ της 3ης περιόδου, 63-54. Με τρίποντα από Στραντ και Ρόμπερσον, ο Ικαρος ξέφυγε με 69-56 και έκτοτε τα Τρίκαλα κυνηγούσαν χωρίς ποτέ να καταφέρουν ν' απειλήσουν μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Τανατζής, Σώμος, Γεωργιάδης
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-42, 63-54, 81-74
ΊΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Θανάσης Γιαπλές): Στρναντ 11 (1), Ρόμπερσον 16 (4), Γούνταλ 2, Άσκα 13, Σάτον 9, Γκαγκαλούδης 14, Σπανός, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16 (4)
ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης): Έβανς 19 (3), Περούνιτσιτς 12 (4), Γιουιν 11, Γιαννακίδης 1, Πέτροβιτς 9 (3), Πορίνι, Σαπ 9, Δεληγιάννης, Ματαλόν 1, Πάνος 12, Νικολόπουλος