Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

Ο Ίκαρος πήρε το ντέρμπι ουραγών από τον Ηλυσιακό

Στον πόντο με 72-71

Στο ντέρμπι των ουραγών της Α1 μπάσκετ ανδρών, ο γηπεδούχος Ίκαρος Χαλκίδας κατάφερε να πετύχει την τρίτη φετινή νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 72-71 του Ηλυσιακού, που πλέον βρίσκεται μόνος στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.Ο Ικαρος πήρε.... το προβάδιμα από τα πρώτα λεπτά και δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να κάνουν το παιχνίδι τους. Έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 23-15, ενώ διεύρυνε τη διαφορά στο ημίχρονο που έληξε 46-34 υπέρ των γηπεδούχων. Στους ίδιους ρυθμούς συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, που έληξε με διαφορά 14 πόντων (63-49) για την ομάδα της Χαλκίδας.
Παρόλα αυτά ο Ηλυσιακός ξεκίνησε σιγά σιγά να ροκανίζει τη διαφορά, μειώνοντας σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά το 33΄ (67-56).
Στο 38' η διαφορά ήταν στους 6 πόντους (67-61), ενώ ο Σμιθ του Ηλυιακού είχε την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση του αγώνα να χαρίσει στην ομάδα των Ιλισίων τη νίκη, αλλά αστόχησε τόσο στο σουτ που επιχείρησε για δύο πόντους, όσο και στο αμέσως επόμενο (καθώς ο Ηλυσιακός πήρε επιθετικό ριμπάουντ) για τρεις πόντους και ενώ το σκορ ήταν 72-71 υπέρ του Ικάρου.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 46-34, 63-49, 72-71
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Λυκογιάννης): Στρναντ 4, Γκόβενς 7 (1), Άσκα 10, Μανολόπουλος 16 (4), Σάτον 6, Γκαγκαλούδης 14 (2), Σπανός, Ρίτσαρντς 15 (2), Μπέμπης.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 17 (2), Αντωνάκης, Σμιθ 7, Δορκοφίκης 14 (1), Στέφενς 5, Ιωάννου 9, Μποντζ 7, Άντερσον 12 (2).