Σάββατο 4 Ιανουαρίου 2014

Έχασε ο ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Ο Κολοσσός πέτυχε τη νίκη-ανατροπή επί του Ικάρου

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο και όλα έδειχναν ότι θα είχαμε ντέρμπι. Ομως ακολούθησε ξαφνικός... καταιγισμός τριπόντων από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν 7/8 σουτ έξω από τα 6.75μ. στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου και ξέφυγαν με +18 (49-31), ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με... εξωπραγματικό ποσοστό στα τρίποντα (71% με 10/14). Ασυγκράτητος ο Γκαγκαλούδης με 14π. και αλάνθαστοι οι Ρίτσαντς, Γκόβενς. Με βάση τη λογική, τέτοια ευστοχία δεν ήταν δυνατόν να συνεχιστεί.

Πράγματι, οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την ....άμυνά τους μετά το 20΄ και άρχισαν σιγά-σιγά να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Σμιθ.

Αποτέλεσμα ήταν να «σπάσουν» τα καλάθια οι παίκτες του Ικαρου στο τρίτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια ένα τρίποντο του βετεράνου Νέστορα Κόμματου στην πρώτη επίθεση της τέταρτης περιόδου με το οποίο ο Κολοσσός πλησίασε για πρώτη φορά στους 4 (53-57).

Με τη συμπλήρωση 37 λεπτών οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά 64-63 και το ματς ξεκινούσε από την αρχή. Επτά συνεχόμενοι πόντοι του Τσάμη έφεραν στο σκορ στο 68-64 και πλέον η ψυχολογία είχε αλλάξει... στρατόπεδο. Με κορυφαίους τους Τσάμη, Σμιθ, Στεφανίδη που πέτυχαν από 15 πόντους έκαστος, ο Κολοσσός έφτασε στη νίκη με το τελικό 70-64.