Σάββατο 2 Μαρτίου 2013

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ

Στον τελικό του μήκους, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Γκέτεμποργκ, αναμένεται να συμμετάσχει ο Λούης Τσάτουμας. Ο Ελληνας πρωταθλητής συμμετείχε σήμερα το πρωί στο Α' γκρουπ, του Α' προκριματικού και κατέλαβε τη δεύτερη θέση με καλύτερο άλμα στα 8.01 μέτρα.

Ο Τσάτουμας είχε δύο πολύ καλά άλματα, με το πρώτο να ξεπερνά τα 8 μέτρα και να πλησιάζει πολύ το όριο πρόκρισης (8.05). Στο δεύτερο, σημείωσε επίδοση 7.94, ενώ....

το τρίτο του, με το οποίο προσπάθησε να ξεπεράσει το όριο και να προκριθεί απευθείας στον τελικό, ήταν άκυρο.

Την πρώτη θέση κατέκτησε Ρώσος, Αλεξάντρ Μένκοφ, με άλμα στα 8.22μ και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό, όπου αναμένεται να συμμετάσχει και ο Τσάτουμας, που περιμένει την ολοκλήρωση και του Β' γκρουπ των προκριματικών για να «σφραγίσει» το εισιτήριο της πρόκρισης.

Έτσι, το μόνο που χρειάζεται ο Έλληνας άλτης για να βρεθεί στους 8 του τελικού είναι να μην ξεπεράσουν την επίδοσή του πάνω από έξι αθλητές του δεύτερου γκρουπ, όπου, θυμίζουμε, συμμετέχει και ο Γιώργος Τσάκωνας.