Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2011

Πρόκριση για ΠΑΟ Ρουφ, Οικονόμο Τσαριτσάνη, Απόλλωνα Σμύρνης, Αστέρα Μαγούλας Σούπερ Λίγκα, 09/11/2011 19:54

ΠΑΟ Ρουφ, Οικονόμος Τσαριτσάνης, Απόλλων Σμύρνης και ο Αστέρας Μαγούλας είναι οι ομάδες που πήραν την Τετάρτη την πρόκριση στον β' γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Την Πέμπτη, στις 12:00, θα γίνει η κλήρωση για τη δεύτερη, την τρίτη και την τέταρτη φάση του Κυπέλλου στα γραφεία της ΕΠΟ. Στη δεύτερη φάση εισέρχονται στο θεσμό οι ομάδες της Football League και οι αγώνες που είναι νοκ άουτ διεξάγονται στις έδρες των.....
ομάδων της Football League 2.

Ο ΠΑΟ Ρουφ, με τέρμα του Μανιά στο 29ο λεπτό, επικράτησε 1-0 του ΑΟ Χανιά στο γήπεδο του Ρουφ και πήρε το πρώτο από τα συνολικά πέντε «εισιτήρια» από τον α' γύρο της διοργάνωσης. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Χανιώτες έχασαν στο 25ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν, όμως το πέναλτι του Μπακάκη απέκρουσε ο Βουτσινάς.

Στην Τσαριτσάνη, ο Οικονόμος πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 5-4 απέναντι στον Τηλυκράτη Λευκάδας. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1 (82' Φλώρος για τους γηπεδούχους, 86' Αλμπάνης για τον Τηλυκράτη), ενώ η παράταση έληξε 2-2 με εύστοχα πέναλτι των Νικούλη για τον Οικονόμο (120+1') και Γκόγκα για την ομάδα της Λευκάδας (118'), αντίστοιχα. Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Οικονόμος επικράτησε με 5-4 και πήρε την πρόκριση για τον β' γύρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες λόγω αποβολής των Γκικούδη (67') και Τσιανάκα (118').

Μετά τους ΠΑΟ Ρουφ και Οικονόμο, ο Απόλλων Σμύρνης και ο Αστέρας Μαγούλας εξασφάλισαν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 4-2 του Πανηλειακού, στη Ριζούπολη, ενώ τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Σερέπας με το γκολ που πέτυχε χάρισε το εισιτήριο για τη 2η φάση στον Αστέρα Μαγούλας (1-0 τον Ηλυσιακό).

Δύο γκολ για την «ελαφρά ταξιαρχία» πέτυχε ο Διαμάντης (37', 90'), ενώ σκόραραν και οι Κισκαμπάνης (56') και Κοροβέσης στο 69'. Τα τέρματα της ομάδας του Πύργου σημείωσαν οι Κρυστάλλης (33') και Κυριακίδης στο 76'.