Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ

Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο και έφτασε σε μια άνετη νίκη απέναντι στην Μπάμπεργκ με 86-66 στη Γερμανία.
Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο στη Γερμανία αλλά στην 3η περίοδο πήρε τα ηνία και φρόντισε να ανεβάσει τη διαφορά σταδιακά. Η νίκη ήρθε άνετα με τους Καταλανούς να μένουν στην....

κορυφή του τρίτου ομίλου ως αήττητοι (6-0), ενώ η Μπάμπεργκ έμεινε στο 2-4.
Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-47, 53-64, 66-86.

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον 12(3), Γκόλνσμπερι, Νάχμπαρ 18(1), Τάντα, Νιούμαν 4, Φορντ 3(1), Ουίλιαμς 9, Γιάκομπσεν 3(1), Γκαβέλ 11(1), Ζίερμπς 6.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 3, Χουέρτας 7(1), Ναβάρο 13(3), Γιασικεβίτσιους, Τοντόρεβιτς 5, Ουάλας 7(1), Ινγκλς 6(2), Ραμπασέδα 4, Λόρμπεκ 14, Τζαβάι 4, Μάικλ 17, Τόμιτς 6.

Λιέτουβος Ρίτας - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 62-71

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στην Λιέτουβος Ρίτας, κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 71-62.

Οι Ρώσοι βρέθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 16-14, ενώ το ημίχρονο βρήκε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με προβάδισμα 32-33.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασαν την απόδοση τους και άνοιξαν τη διαφορά. Το 30' έκλεισε με +7 για τους Ρώσους (46-53), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 71-62 και να επιστρέψει στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 32-33, 46-53, 62-71.

Λιέτουβος Ρίτας (Μασκλιούνας): Ντούλκις 2, Μπαμπράουσκας 8(2), Σεϊμπούτις 11(1), Μπουρτελεβίτσιους, Σαμαρτζίσκι, Κατελίνας 13(1), Νέντοβις 2, Γιομάντας, Ρεντίκας 3, Ραντόσεβιτς 17, Ιβάνοφ 6.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 13(3), Μίτσοφ 6, Τζάκσον 4, Κρστιτς 6, Ουίμς 19(1), Βοροντσέβιτς 5, Κρίστμας, Κάουν 11, Κριάπα 7(1), Πονγκράσοφ.

Χίμκι - Φενέρμπαχτσε 71-70

Με καλάθι στην εκπνοή και με τη βοήθεια της τεχνολογίας για να διαπιστωθεί αν ήταν εμπρόθεσμο, η Χίμκι επικράτησε της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ με 71-70.

Στην τελευταία επίθεση ο Ρίβερς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε με τους τρεις διαιτητές να μην είναι σίγουροι για το αν πρέπει να μετρήσει. Όπως φαίνεται και από το βίντεο, το καλάθι καλώς μέτρησε καθώς το ταμπλό «κοκκίνησε» αφού η μπάλα έφυγε από τα χέρια του παίκτη. Το πρόβλημα όμως ήταν, όπως φαίνεται, πως το χρονόμετρο δεν ήταν απόλυτα συγχρονισμένο με το ταμπλό!

Μάλιστα αργότερα η Ευρωλίγκα εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία διευκρινίζει πως η κόρνα της λήξης ακούγεται όταν ανάψουν τα φώτα στο ταμπλό. Τότε και μόνο έχει ολοκληρωθεί το παιχνίδι. Η Φενέρ αγωνίστηκε δίχως τον τραυματία Μπο Μακ Κάλεμπ, ενώ σε… ρηχά νερά έμεινε ο Μάικ Μπατίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 39-29, 56-51, 71-70

ΧΙΜΚΙ: Ογκουστίν 2, Φριτζόν 12, Κόπονεν 3, Λόντσαρ 4, Ρίβερς 14, Μόνια 5, Κχβοστόφ, Ζουκανένκο 3, Πλάνινιτς 11, Ντέιβις 8, Νίλσεν 9.

ΦΕΝΕΜΠΑΧΤΣΕ: Ονάν 5, Ερμίς 11, Σάτο 9, Μπρέμερ 2, Άντερσεν 17, Σαβάς 2, Μπατίστ 5, Κάραμαν, Μπογκντάνοβιτς 11, Πρέλντζιτς 8.

Ολίμπια - Καντού 81-79

Δώρο της Ολίμπια στον ΠΑΟ αφού επικράτησε της Καντού με 81-79 και πλέον όλα στον όμιλο είναι ανοιχτά.

Η ομάδα του Τριντσιέρι είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά οι παίκτες του ήταν άστοχοι στα τρία σουτ που επιχείρησαν στο τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 42-39, 59-62, 81-79

Ολίμπια Λιουμπλιάνας: Γουότερς 2, Πρέπελιτς 13 (1), Μπλάζιτς 30 (4), Ράνικο, Σαλίν 2, Μούριτς, Μπέινς 13 (10ριμπ), Μπουμπνιτς 4, Πέιτζ 14, Μότσνικ, Όμιτς 3.

Καντού: Κουντλάτσεκ 3, Μαρκοϊσβίλι 15 (3), Λάινεν 11 (1), Ματζαρίνο 6 (2), Μπρουκς 6, Τάιους 9, Ταμπού 6 (1), Αραντόρι 20 (2), Κουζίν 3 (1)