Σάββατο 5 Απριλίου 2014

Νίκησαν οι Κίτρινοι 88-77

«Ζωντανός» για τα πλέι οφ ο Άρης, προς υποβιβασμό ο Ίκαρος«Ζωντανός» για τα πλέι οφ ο Άρης, προς υποβιβασμό ο Ίκαρος

«Ζωντανός» στη μάχη για παρουσία στα πλέι οφ έμεινε ο Άρης με τη νίκη του, 88-77, επί του ουραγού Ικάρου, στη Χαλκίδα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πανηγύρισε την 11η νίκη της, ενώ ο Ίκαρος συμβιβάστηκε με τη 18η ήττα που σηματοδοτεί τον υποβιβασμό της ομάδας.
Πρώτος σκόρερ του .....Άρη ο Μιχάλης Πελεκάνος με 25 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε για τους φιλοξενούμενους ο Μποχωρίδης. Από τον Ίκαρο ξεχώρισε με 20 πόντους ο Ιβάν Άσκα.
Επίδειξη δύναμης έκανε στη Χαλκίδα από το πρώτο λεπτό ο Άρης που προηγήθηκε 5-19 με κορυφαίους τους Πελεκάνο, Μποχωρίδη. Ο Ίκαρος δεν μπόρεσε ν' αντιδράσει, είδε τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν και με 7-25 με τρίποντο του Γκίκα, για να λήξει η πρώτη περίοδος, 19-36. Τέσσερα λεπτά χρειάστηκαν οι δύο ομάδες στη 2η περίοδο για να πετύχουν το πρώτο καλάθι, κάτι που έκανε ο Μιχάλης Πελεκάνος στο 16΄.

Οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς αποδείχτηκαν εύστοχοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου, απ΄ όπου είχαν 9 εύστοχα στο ά μέρος. Στο ημίχρονο, ο Άρης είχε ξεφύγει με +16, 36-52. Oύτε στην 3η περίοδο κατάφερε να μειώσει η ομάδα της Χαλκίδας, αφού χωρίς να πατά... γκάζι στο 25ο λεπτό ο Άρης προηγείτο με 48-62.

Ο Ίκαρος μείωσε στους 10 με Άσκα, Ρόμπερσον και Γκαγκαλούδη, 52-62. Όμως, ο έμπειρος σμολ φόργουορντ Μιχάλης Πελεκάνος σε συνδυασμό με την υπεροχή του Κώστα Χαρίση στη ρακέτα δεν θα επέτρεπαν στον Ίκαρο να αντιδράσει, 58-72, στο 30΄. Στην τελευταία περίοδο, ο Ίκαρος κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 8 πόντους (73-81), πάλεψε μέχρι το 75-84, αλλά Πελεκάνος και Γκίκας βρήκαν λύσεις για τον Άρη, 77-88.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 36-52, 58-72, 77-88
Διαιτητές: Τανατζής, Φούφης, Ψαριανός