Τρίτη 16 Αυγούστου 2016

Ασημενιος ο Γιαννιώτης

Κάνοντας τη δική του αντεπίθεση, δείχνοντας την τεράστια κλάση του, την αστείρευτη εμπειρία του και κυρίως το μεγαλείο της ψυχής του, ο Σπύρος Γιαννιώτης πήρε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 1.52.59.8 στα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή...
θάλασσα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε έχοντας ακριβώς τον ίδιο χρόνο με τον Ολλανδό Φέρι Γουίρτμαν (1.52.59.8) που κατέκτησε το χρυσό! Και όλα αυτά ενώ βρισκόταν μέχρι και στην 14η θέση λίγο πριν το τέλος.

Ο Ολλανδός άπλωσε το χέρι του και ακούμπησε πρώτος την πινακίδα του τερματισμού, ωστόσο, ο Γιαννιώτης απέδειξε ότι ακόμα και στα 36 του χρόνια, στους τελευταίους αγώνες της καριέρας του, είναι αυτός που «κρίνει» τους μεγάλους αγώνες.

Το Ολυμπιακό μετάλλιο είναι το μόνο που έλλειπε από τη συλλογή του τεράστιου αυτούς αθλητή.