Παρασκευή 22 Αυγούστου 2014

Στα play off του Europa League

Κοντά στην πρόκριση η Ομόνοια, υπέκυψε στην Τότεναμ η ΑΕ Λεμεσού, ελπίδες για τον ΑπόλλωναΚοντά στην πρόκριση η Ομόνοια, υπέκυψε στην Τότεναμ η ΑΕ Λεμεσού, ελπίδες για τον Απόλλωνα

Παρότι προηγήθηκε δύο φορές και αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω για μισή ώρα, η Ομόνοια δεν κατάφερε να νικήσει τη Ντιναμό στη Μόσχα, στο πρώτο ματς των πλέι οφ του Europa League.
Ωστόσο, το 2-2 που απέσπασε στο Κίμκι, ασφαλώς δίνει στην κυπριακή ομάδα... τον πρώτο λόγο για πρόκριση στους ομίλους, εν όψει της ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης στη Λευκωσία. Από το ματς αυτό θα απουσιάσει ένας από τους καλύτερους παίκτες της Ντιναμό, ο Αλεξάντερ Κοκόριν, ο οποίος αποβλήθηκε στο 62΄.
Τα γκολ της Ομόνοιας πέτυχαν οι Λομπιανίτζε (2΄), Φοφανά (59΄), ενώ οι γηπεδούχοι "απάντησαν" με τους Σάμπα (33΄), Μπίτνερ (72΄). Στο 82΄ ο Κριστοβάο Ράμος είχε δοκάρι για το "τριφύλλι", ενώ πέντε λεπτά αργότερα την ίδια κατάληξη είχε σουτ του Κέβιν Κουράνι για την Ντιναμό.

ΑΕ Λεμεσού - Τότεναμ 1-2
Εντυπωσιακή για 70 λεπτά η ΑΕ Λεμεσού, δεν κατάφερε να κρατήσει μια επική νίκη και ηττήθηκε 2-1 από την Τότεναμ στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" της Λάρνακας.
Ο Σαρντινέρο έδωσε προβάδισμα στο 14΄ στην κυπριακή ομάδα, που είχε υπό τον έλεγχό της το παιχνίδι, μέχρι το τελευταίο 20λεπτο. Τότε ξεκίνησε η αντεπίθεση της Τότεναμ με το δοκάρι του Χάρι Κέιν στο 71΄ και συνεχίστηκε με τα γκολ των Σολδάδο (74΄), Κέιν (80΄).

Απόλλων Λεμεσού - Λοκομοτίβ Μόσχας 1-1
Ο Απόλλων Λεμεσού αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Λοκομοτίβ Μόσχας στο ΓΣΠ κι έτσι γίνεται δυσκολεύει η προσπάθεια για πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης στη Ρωσία.
Ο Αλαν Κασάεφ με ένα εξαιρετικό γκολ στο 39ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στη ρωσική ομάδα, ενώ ο Γκιέ ισοφάρισε για τον Απόλλωνα στο 80΄. Με εννέα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η Λοκομοτίβ, καθώς αποβλήθηκαν οι Τιγκόροφ στο 76΄ με απευθείας κόκκινη και ο Ντενίσοφ στοο 87΄ με δεύτερη κίτρινη.