Τετάρτη 17 Σεπτεμβρίου 2014

Εύκολα η Γιουβέντους, θρίλερ στο Λίβερπουλ, περίπατο η Ρεάλ

Εύκολα η Γιουβέντους, θρίλερ στο Λίβερπουλ, περίπατο η ΡεάλΣτο Champions League

Η κλάση του Κάρλος Τέβες γλίτωσε τη Γιουβέντους από «στραβοπάτημα» στην έδρα της, στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου του Champons League.
Με το σκορ ισόπαλο απέναντι στους Σουηδούς της Μάλμε ως το 59΄, ο Αργεντινός επιθετικός έκανε το 1-0 σε εκείνο το σημείο, ενώ ήταν ο ίδιος που διπλασίασε ένα λεπτό πριν τη λήξη χαρίζοντας το τρίποντο στους «μπιανκονέρι», που μαζί με τον Ολυμπιακό τέθηκαν ....
επικεφαλής στον όμιλο.
Θρίλερ στο «Άνφιλντ», με την Λίβερπουλ να χρειάζεται πέναλτι του Τζέραρντ στις καθυστερήσεις για να κερδίσει την αξιόμαχη Λουντογκόρετς, η οποία στο 90' είχε ισοφαρίσει το γκολ του Μπαλοτέλι με τον Αμπάλο. Όσον αφορά τη Ρεάλ, έκανε περίπατο κερδίζοντας 5-1 την Βασιλεία στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέο».
Όλα στραβά για την Μπενφίκα, η οποία βρέθηκε να χάνει στο 5΄λεπτό και στο 18' είδε τον τερματοφύλακα της να αποχωρεί με κόκκινη κάρτα, ενώ στο 22' τρίτωσε το κακό αφού δέχθηκε και δεύτερο γκολ, από κει και πέρα η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Με την Μπάγερ Λεβερκούζεν να αδικεί τον εαυτό της ολοκληρώθηκε ο 3ος όμιλος όμιλος αφού η Μονακό κέρδισε τους Γερμανούς 1-0 σε ένα ματς που θα ξεχαστεί εύκολα.

Στον τέταρτο και τελευταίο όμιλο η Μπορούσια κέρδισε πολύ εύκολα την Άρσεναλ με 2-0, ενώ Γαλατασαράι και Άντερλεχτ ήρθαν 1-1 σε ένα ματς που έλειπε η φαντασία και από τις δύο ομάδες.

Στους αγώνες της πρεμιέρας του Champions League για τη σεζόν 2014/2015, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: