Δεν έγινε το «πράσινο θαύμα»

Η πρόκριση χάθηκε στην Αθήνα
για τον Παναθηναϊκό,
 ήττα και στη Λιέγη
Δια... χειρός Μπολάτ και δια... ποδός Μποκανί η Σταντάρ Λιέγης νίκησε τον Παναθηναϊκό με 1-0 στο «Μαουρίς Ντουφράσν» και τον απέκλεισε από τα προημιτελικά του Europa League, εκμεταλευόμενη τη νίκη της με 3-1 πριν μια εβδομάδα μέσα στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν για το θαύμα μέσα στην έδρα της βελγικής ομάδας, ωστόσο ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων είχε... κατεβάσει τα ρολά, ενώ ο σκόρερ Μποκανί ταλαιπώρησε την άμυνα του «τριφυλιού», βρίσκοντας αντίσταση μόνο στον Τζόρβα.
Έσωσε δυο φορές ο Τζόρβας
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε κάπως... μουδιασμένα με την Σταντάρ να φτάνει δυο φορές κοντά στο γκολ στα πρώτα εννιά λεπτά. Στο 3' ο Καρσελά με ατομική ενέργεια και.........

αφού κανείς δεν τον σταμάτησε (ούτε καν με φάουλ) μπήκε στην περιοχή, αλλά δεν έπιασε καλά το πλασέ και ο Τζόρβας που είχε πέσει απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ.
Έξι λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Γιοβάνοβιτς, ο Μποκανί από πλάγια θέση πήρε την κεφαλιά, με τον Τζόρβα να αποκρούει εκ νέου σε κόρνερ, σώζοντας την εστία του. Διπλή... απάντηση Κατσουράνη
Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και απάντησαν στις ευκαιρίες της Σταντάρ με δυο κολλήτές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Κατσουράνη. Στο 11', ο Σισέ έβγαλε τη σέντρα με τον πατρινό χαφ να πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Μπολάτ μπλόκαρε. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Καραγκούνης σέντραρε με το εξωτερικό φάλτσο και πάλι ο Κατσούρ χώθηκε στην περιοχή πήρε και την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα από το αριστερό δοκάρι της βέλγικης εστίας. Στο 16' η Σταντάρ βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά το τελείωμα του Μποκανί ήταν άστοχο, αφού σούταρε άουτ. Τεράστια διπλή ευκαιρία ο ΠΑΟ
Κάπου εκεί το παιχνίδι ηρέμησε από τον... τρελό ρυθμό που είχε αποκτήσει για να φτάσουμε στο τελευταίο 7λεπτο πριν βγει το ημίχρονο με συνεχόμενες φάσεις. Αρχικά στο 38' ο Ντε Καμάργκο πήρε την κεφαλιά από τον Σαριέγκι, στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ. Ομως τη μεγάλη ευκαιρία, διπλή κιόλας, την είχε ο Παναθηναϊκός στο 42'.
Ο Καραγκούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Σαρ πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της ομάδας του, με τον Κατσουράνη στην επαναφορά να προσπαθεί να... σκοτώσει τον Μπόλατ, που απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ! Ο Μποκανί δεν συγχωρεί ξανά...
Στο 44' από βολέ του Μπόλατ, ο Μποκανί κερδίζει τη μπάλα από τον Σαριέγκι, που του κάνει κάτι σαν... μπλοκ άουτ (αποτυχημένο και σαν... έμπνευση και σαν εκτέλεση), αλλά δεν κάνει σωστά το ψηλοκρεμαστό πλασέ και ο Τζόρβας προλαβαίνει και μπλοκάρει τη μπάλα. Στην επόμενη ευκαιρία που του δόθηκε όμως ο επιθετικός της Σταντάρ δεν συγχώρεσε την... τραγική άμυνα των «πρασίνων».
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (46') του ημιχρόνου, ο Μποκανί πέρασε πάλι τον Σαριέγκι που εκ νέου τον μάρκαρε με... μπλοκ άουτ, απέφυγε με εντυπωσιακό τρόπο και τον Μπιέρσμιρ και κεραυνοβόλησε τον Τζόρβα γράφοντας το 1-0. Άστοχος ο «Σάλπι», αλλαγή πλάνων
Στην επανάληψη, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό, με τον Μποκανί να βρίσκει εκ νέου δίχτυα στο 54', αλλά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε σαν οφσάιντ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (55'), ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο Σαλπιγγίδης από θέση βολής που βρέθηκε μετά από κεφαλιά πάσα του Κατσουράνη δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπόλατ που απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 56' ο Νιόπλιας απέσυρε τον Μπιέρσμιρ και έριξε στη μάχη τον Νίνη που πέρασε δεξί εξτρέμ με τον Σάλπι να πάει δίπλα στον Σισέ, οπισθοχωρώντας ταυτόχρονα στην άμυνα τον Κατσουράνη. Τρελός ρυθμός και ευκαιρίες εκατέρωθεν
Το παιχνίδι έχει αποκτήσει τρελό ρυθμό με την μπάλα πάνω-κάτω και τους παίκτες των δυο ομάδων να κάνουν φάσεις με πιο χαρακτηριστική αυτή του Μποκανί στο 70', που σούταρε, αλλά ο Τζόρβας έπεσε και απέκρουσε σε κόρνερ. Ο Νιόπλιας πέρασε στο 69' και τον Ρουκάβινα αντί του Σαλπιγγίδη με τους «πράσινους» να χάνουν ευκαιρίες στο 76' με κεφαλιά του Καντέ που έβγαλε ο Μπολάτ, στο 77' με κεφαλιά του αφύλαχτου Ρουκάβινα που έστειλε τη μπάλα άουτ και στο 78' με τον Βύντρα που σούταρε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Ο Παναθηναϊκός πίεζε για ένα γκολ που δεν ερχόταν όμως... Ο Χριστοδουλόπουλος μπήκε και αυτός στο 82', αντί του Λέτο, αλλά δεν κατάφερε τίποτα, ενώ ο Ντ' Ονόφριο απέσυρε τους Γιοβάνοβιτς και Μποκανί για να κερδίσουν το χειροκρότημα της εξέδρας.
Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία) Κίτρινες: Ποκονιόλι, Σαρ - Λέτο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Χριστοδουλόπουλος ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ (Ντ' Ονόφριο): Μπολάτ, Βίκτορ Ράμος, Νταλμά (72' Γκορέ), Μποκανί (90' Τραορέ), Ντε Καμάργκο, Καμοτσάτο, Σαρ, Γιοβάνοβιτς (83' Μανγκαλά), Βίτσελ, Καρσελά, Ποκονιόλι ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Σισέ, Λέτο (82' Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (69' Ρουκάβινα), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Μπιάρσμιρ (56' Νίνης), Βίντρα, Καραγκούνης, Κατσουράνης