Πέμπτη 21 Ιουλίου 2011

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ

Θρίαμβος του Σπύρου Γιαννιώτη, στη Σανγκάη. Ο 'Ελληνας κολυμβητής κατέκτησε το ......
χρυσό μετάλλιο των 10 χλμ, στο 14ο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου, σημειώνοντας τη μεγαλύτερη επιτυχία της πλούσιας καριέρας του, ενώ παράλληλα εξασφάλισε πανηγυρικά την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγωνές του Λονδίνου.
    Ο Γιαννιώτης τερμάτισε σε 1 ώρα 54 λεπτά και 24,7 δεύτερα, αφήνοντας 2,5 δευτερόλεπτα πίσω του τον κάτοχο του τίτλου και συνολικά έντεκα φορές πρωταθλητή κόσμου, Γερμανό Τόμας Λουρτς. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ρώσος Σεργκέι Μπολσάκοφ, ενώ ο έτερος Ελληνας που συμμετείχε στην κούρσα, ο Αντώνης Φωκαΐδης, τερμάτισε 23ος, μεταξύ 68 αθλητών που πήραν εκκίνηση.
    Σημειώνεται ότι ο Γιαννιώτης κατακτά μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για τρίτη συνεχή φορά. Είχαν προηγηθεί το χάλκινο του 2007 στη Μελβούρνη και το ασημένιο του 2009 στη Ρώμη, αμφότερα στα 5χλμ. Η σημερινή επιτυχία του είναι όμως ασύγκριτα μεγαλύτερη, όχι μόνο γιατί πήρε το χρυσό μετάλλιο, αλλά και γιατί το κατάφερε στο μοναδικό Ολυμπιακό αγώνισμα της ανοιχτής θάλασσας και με πολύ έντονο συναγωνισμό.