Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2009

ΠΑΟ - ΜΠΑΣΚΕΤ

"Αλωσε" το Μιλάνο ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο και μπήκε «με το δεξί» στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 75-67 της Αρμάνι στην 1η ημέρα του 4ου ομίλου και πανηγύρισαν το πρώτο φετινό «διπλό», παρά τις σημαντικές απουσίες τους (Τσαρτσαρής, Μπατίστ, Γιασικεβίτσιους). Από τους πρωταθλητές Ευρώπης, που δεν είχαν διάρκεια στο παιχνίδι τους στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Σπανούλης σημείωσε 19 πόντους (5 ασίστ), ενώ, πριν κάτσει στον πάγκο με 5 φάουλ, ο Νίκολα Πέκοβιτς (17π.) αποτελούσε τη βασική απειλή για το καλάθι της Αρμάνι.
Με τον Πέκοβιτς να μπαίνει δυναμικά και να βρίσκει λύσεις κοντά στο καλάθι της Αρμάνι ο Παναθηναϊκός μπόρεσε γρήγορα να προηγηθεί με +7 πόντους (17-10, στο 6'). Ωστόσο, η περιφέρεια των Ιταλών ανέλαβε δράση και με σερί 10-0 πήραν το προβάδισμα με 20-17, για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +1 (22-21). Τα εννέα λάθη του Παναθηναϊκού μέχρι τη λήξη του πρώτο ημιχρόνου και η αστοχία από τα 6.25 (1/7) στοίχισαν στους πρωταθλητές Ευρώπης, που πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -3 (38-35).
Άκερ και Μπουλέρι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, ενώ στο 26' ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 48-42. Περίπου δύο λεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου πάντως ανέλαβε δράση ο Περπέρογλου, ο οποίος με 7 διαδοχικούς πόντους (1τρ.) χάρισε στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα με 53-50, για να πάρει τη σκυτάλη ο Διαμαντίδης και από τα 6.25 να γράψει το 56-52, που ήταν σκορ τρίτης περιόδου.
Στον... επίλογο της αναμέτρησης η εξαιρετική απόδοση του Σπανούλη στην επίθεση και η δεμένη άμυνα του Παναθηναϊκού συνέβαλαν ώστε οι «πράσινοι» να πετύχουν ένα επιμέρους σκορ 8-2 και να σφραγίσουν τη νίκη με 73-65 περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +8 (75-67) και τους Πέκοβιτς, Σερμαντίνι να παρακολουθούν τα τελευταία λεπτά από τον πάγκο με 5 φάουλ.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-35, 52-56, 67-75 Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Ράντοβιτς (Κροατία)
Οι συνθέσεις:

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιέρο Μπούκι): Φίνλεϊ 13, Μορτέντε 3 (1), Πετραβίτσιους 5, Μασιούλις 12 (2), Άκερ 9 (1), Μαντσινέλι 8, Χαλ 3 (1), Μπουλέρι 5 (1), Ρόκα 9.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 12 (1), Περπέρογλου 13 (1), Πέκοβιτς 17, Νίκολας 2, Τέπιτς 3 (1), Σπανούλης 19 (2), Φώτσης 2, Καλάθης 5, Σερμαντίνι 2.