Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2012

Στα προκριματικά Μουντιάλ

Μέσα σε λιγότερο από ένα ημίχρονο, η Βοσνία «καθάρισε» το ματς με τη Λιθουανία και παραμένει στην κορυφή του 7ου προκριματικού ομίλου για το Μουντιάλ 2014, στον οποίο μετέχει και η εθνική μας.
Η ομάδα του Σαφέτ Σούσιτς πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο 45λεπτο με τους Ιμπίσεβιτς (28΄), Τζέκο (35΄), Πιάνιτς (41΄) ενθουσιάζοντας τους φίλους της που βρέθηκαν στο γήπεδο της Ζένιτσα. Οι Λιθουανοί δεν μπορούσαν να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο, δεδομένου ότι ταξίδευσαν στη Βοσνία με....
πολλές και σημαντικές απουσίες (τα αδέλφια Τσεσνάουσκις και ο Μικολιούνας).
Διαιτητής: Μίροσλαβ Ζελίνκα (Τσεχία)
ΒΟΣΝΙΑ (Σαφέτ Σούσιτς): Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Πιάνιτς (66΄ Στεβάνοβιτς), Ιμπίσεβιτς, Μισίμοβιτς, Τζέκο, Μούιτζα (59΄ Βρσάιεβιτς), Ζαχίροβιτς, Σαλίχοβιτς, Λούλιτς (74΄ Ζουκάνοβιτς), Βράνιες
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Τσάμπα Λάζλο): Καρτσεμάρσκας, Σεμπέρας, Ρανταβίτσιους (46΄ Σέρνας), Κιγιάνσκας, Ζαλιούκας, Λαμπούκας (66΄ Ριμκεβίτσιους), Κλιμαβίτσιους, Νοβικόβας, Μπορόβσκι, Στανκεβίτσιους, Πάνκα (85΄ Πιλιμπάιτις)
Λετονία-Λιχτενστάιν 2-0
Την αναμενόμενη νίκη επί του Λιχτενστάιν πήρε η Λετονία, που επικράτησε 2-0 στη Ρίγα για τον ελληνικό όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ 2014.
Οι Κάμες (29') και Γκάουρακς (78') πέτυχαν τα γκολ των Λετονών, ενώ ενδιάμεσα οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κάουφμαν (60'). Το ματς έγινε στο πλαίσιο του 7ου ομίλου, όπου μετέχει και η εθνική Ελλάδας.
Διαιτητής: Ιστβάν Κόβατς (Ρουμανία)
ΛΕΤΟΝΙΑ (Γιούρις Σεβλάκοφς): Βάνινς, Λάιζανς (65' Γκάουρακς), Ιβάνοφς, Κάμες (74' Βισνιάκοφς), Κάουνα, Βερπακόφασκις (85' Ζίουζινς), Γκορκς, Ρούγκινς, Ρούντνεφς, Φέρτοφς, Μπουλβίτις
ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ (Χανς-Πέτερ Τσάουγκ): Μπιτσέρ, Ερι, Κάουφμαν, Κίντανς, Μάρτιν Στόκλασα, Μπουργκμέιερ, Ερνε (80' Κίεμπερ), Χάσλερ (85' Εμπερλε), Κρίστεν, Βίσερ, Πολβερίνο.
Κύπρος-Νορβηγία 1-3
Η Κύπρος ηττήθηκε 3-1 απο την Νορβηγία στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο των προκριματικών του Μουντιάλ 2014. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και στο 11΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν η κεφαλιά του Εφραίμ σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 42΄ ο Αλωνεύτης με σουτ άνοιξε το σκορ για την Κύπρο αλλά μόλις δύο λεπτά μετά ο Χάγκελαντ ισοφάρισε. Στο 76΄ ο Εφραίμ είχε και πάλι δοκάρι αλλά στο 80΄ οι φιλοξενούμενοι με πέναλτι του Ελιουνούσι έκαναν το 1-2. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 83΄ ο Κίνγκ με σουτ.
Διατητής: Πάβελ Γκιλ (Πολωνία)
Κίτρινες: Η. Χαραλάμπους, Ντομπρασίνοβιτς, Αλωνεύτης , Δημητρίου – Ρουντ, Μπράατεν, Ρίισε
ΚΥΠΡΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Κίσσας (52' Γιωργαλλίδης), Σολωμού, Α. Χαραλάμπους (46' Δημητρίου), Τζούνιορ, Η. Χαραλάμπους, Λαμπάν, Ντοπρασίνοβιτς, Νικολάου, Χριστοφή, Εφραίμ, Αλωνεύτης.
ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Εγκι Όλσεν): Γιάρστειν, Χάγκελαντ, Ρίισε, Χένρικσεν, Ελιουνούσι, Ρούντ, Εικρεμ (90΄+2) Γκάσι), Γένσεν (75' Μπερίσα), Σόντερλουντ (46' Κινγκ), Μπράατεν, Φορέν.
Αναβλήθηκε το Πολωνία-Αγγλία Ο κακός αγωνιστικός χώρος στο εθνικό στάδιο Βρασοβίας, από την καταρρακτώδη βροχή που έπεσε, δεν επέτρεψε στη διεξαγωγή του αγώνα του 8ου ομίλου των προκριματικών του Μουντιάλ 2014, ανάμεσα στην Πολωνία και την Αγγλία. Το ματς επρόκειτο να ξεκινήσει στις 22:00 ώρα Ελλάδας, ωστόσο, ο διαιτητής προτίμησε να περιμένει για περίπου μισή ώρα μήπως βελτιωθεί η κατάσταση του τερέν. Στη δεύτερη επιθεώρηση που έκανε, όμως, διαπίστωσε πως δεν συνέβη κάτι τέτοιο κι έτσι διέταξε την οριστική αναβολή του ματς. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί αύριο το απόγευμα στις 16:00 (ώρα Ελλάδας), αφού το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες.

Στα υπολοιπα ματς, ξεχώρισε η ισοπαλία 4-4 της Γερμανίας με τη Σουηδία, με τα πάντσερ να προγηγούνται 4-0 στο 56' και τους Σκανδιναβούς να ξεκινούν αντεπίθεση διαρκείας για να ισοφαρίσον στις καθυστερήσεις με τον Ελμ.

Περίπου ίδιο σενάριο, είχε και η ισοπαλία της Ισπανίας με την Γαλλία, αλλά με πολύ λιγότερα γκολ, καθώς ο Σέρχιο Ράμος έβαλε τους Ισπανούς μπροστά στο σκορ στο 25', αλλά ο Ζιρού ισοφάρισε για τους «τρικολόρ» στο 90'.