Πέμπτη 5 Απριλίου 2012

Ρεάλ - Μπάγερν και Τσέλσι - «Μπάρτσα» στα ημιτελικά

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 5-2 του ΑΠΟΕΛ στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 3-0 στο πρώτο ματς στην Κύπρο, πήρε εύκολα την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Champions League όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν Μονάχου. Αντίθετα, η Τσέλσι αν.....
και προηγήθηκε στο Στάμφορντ Μπριτζ και με τη Μπενφίκα να αγωνίζεται με δέκα παίκτες από το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, μετέτρεψε σε θρίλερ την πρόκρισή της στα ημιτελικά, όπου θα βρει μπροστά της την Μπαρτσελόνα. Οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν πέντε λεπτά πριν τη λήξη το ματς και πίεσαν για το γκολ της πρόκρισης, αλλά ο συμπατριώτης τους Μεϊρέλες, με γκολ στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 2-1 και «κλείδωσε» την πρόκριση για τους Μπλε που είχαν επικρατήσει και με 1-0 στο πρώτο ματς.