Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017

Αλώβητη η ΑΕΚ στο «Σαν Σίρο», πήρε 0-0 από τη Μίλαν

Με κορυφαίο τον Ανέστη

Ο Ανέστης (δεξιά), κορυφαίος της ΑΕΚ, δέχεται τα συγχαρητήρια από τον Ντοναρούμα

Ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση για τις 32 καλύτερες ομάδες του Europa League έκανε η ΑΕΚ, που έφυγε με «λευκή» ισοπαλία από το «Σαν Σίρο» απέναντι στη Μίλαν.
Με κορυφαίο τον Ανέστη, η Ένωση άντεξε στην πίεση των Ιταλών στο δεύτερο ημίχρονο και παρέμεινε μόνη στη δεύτερη ....θέση, περιμένοντας τους «ροσονέρι» στο ΟΑΚΑ, στις 2 Νοεμβρίου
Η ΑΕΚ πραγματοποίησε τακτικά άριστο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Τα σημαντικά συμβάντα των πρώτων 45 λεπτών το επιβεβαιώνουν. Ή μάλλον, για να είμαστε ακριβείς των πρώτων 44, αφού το δυνατό διάστημα της Μίλαν ήταν το δίλεπτο 44-46 (μαζί με τις καθυστερήσεις).
Εκεί δημιούργησε, εκεί έχασε δυο καλές ευκαιρίες με Κουτρόνε και Αντρέ Σίλβα. Κατά τα άλλα, η ΑΕΚ τής επέτρεψε να πραγματοποιήσει την πρώτη της τελική προσπάθεια μετά από 18 λεπτά παιχνιδιού κι αυτή ήταν ένα εντελώς ακίνδυνο σουτ του Σούσο.
Η ΑΕΚ έμοιαζε με «κόμπρα» έτοιμη να «δαγκώσει» όταν θα παρουσιαζόταν η δική της στιγμή. Κι αυτό έγινε δύο φορές. Η πρώτη στο 30΄ μετά από τεράστιο λάθος του Μουζάκιο και γενικό «black out» την άμυνα των «ροσονέρι», κλέβει ο Σιμόες και πλασάρει, όμως η μπάλα περνάει... μαρτυρικά δίπλα από το δοκάρι. Η δεύτερη στο 41΄ με το απευθείας σουτ του Τζανετόπουλου από κόρνερ του Γκάλο, που εξουδετέρωσε πολύ δύσκολα ο Ντοναρούμα.
Αυτό που έπρεπε να κάνει πλέον η ΑΕΚ ήταν να μείνει πιστή στον σχεδιασμό της και να συνεχίσει να... εκνευρίζει τους γηπεδούχους που είχαν βγει εκτός ρυθμού. Τουλάχιστον μέχρι το 70΄ έπρεπε να αντέξει...
Γλύτωσε στο 55΄ από τη λάθος έξοδο του Ανέστη (κεφαλιά άουτ του Αντρέ Σίλβα), γλύτωσε και στο 58΄ από την «θεϊκή» παρέμβαση του Τζανετόπουλου πριν ο Σούσο «σπρώξει» τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 69΄ ο Ανέστης επενέβη σωτήρια σε τετ-α-τετ με Κουτρόνε και ο χρόνος άρχισε να κυλά υπέρ της ΑΕΚ που έπρεπε να διαχειριστεί και την κοπωση του Μάρκο Λιβάγια ο οποίος αποσύρθηκε στο 75΄.
Στο 80΄ ο Ανέστης πραγματοποίησε ακόμα μία σωτήρια απόκρουση στερώντας μεγάλη ευκαιρία από τον Σούσο ενώ οι παίκτες της Ενωσης είχαν «μείνει» από δυνάμεις. Η υπερπροσπάθειά της, όμως, ανάγκασε και τη Μίλαν να συμβιβαστεί, αφού και οι «ροσονέρι» κράτησαν πολλούς παίκτες στην άμυνα στα τελευταία λεπτά. Αλλωστε, με την ισοπαλία παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου μεμ 7 βαθμούς, δύο περισσότερους από την ΑΕΚ.
Διαιτητής: Αντρέας Εκμπεργκ (Σουηδία)
Κίτρινες: Λοκατέλι - Σιμόες, Μάνταλος, Λιβάγια

ΜΙΛΑΝ (Βιντσέντσο Μοντέλα): Τζ. Ντοναρούμα, Μουζάκιο, Μπονούτσι, Ροντρίγκες, Καλάμπρια , Μποναβεντούρα (73΄ Κεσί), Τσαλχάνογλου, Σούσο (83΄ Μπορίνι), Λοκατέλι, Αντρέ Σίλβα (63΄ Κάλινιτς), Κουτρόνε

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Βράνιες, Τζανετόπουλος, Μπακάκης, Γκάλο, Λόπες, Γιόχανσον, Σιμόες, Μάνταλος (90+3΄ Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (64΄ Αραούχο), Λιβάγια (76΄ Μπακασέτας)

Πέρασε από τη Βιένη, έμεινε «ζωντανή» η Ριέκα

Ο Μάριο Γκαβράνοβιτς σκόραρε δύο φορές σε 11 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο στο «Ernst Happel Stadion» (21΄, 31΄), δίνοντας στη Ριέκα ξεκάθαρο προβάδισμα απέναντι στην Αούστρια, που δεν έχει νικήσει στους τελευταίους επτά εντός έδρας ευρωπαϊκούς αγώνες της. Τελικά οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν με 3-1, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 90΄ με τον Φρίσενμπιχλερ και τη Ριέκα να απαντά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κβρζιτς.

Οι Κροάτες προέρχονταν από τέσσερις σερί ήττες στις διασυλλογικές διοργανώσεις της UEFA, αλλά εκμεταλλεύτηκαν το κακό momentum των αντιπάλων τους και ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση της πρόκρισης στη φάση των «32». Η ομάδα του Ματίας Κεκ έφτασε στους τρεις βαθμούς, ανέβηκε στην τρίτη θέση και στις 2 Νοεμβρίου περιμένει την Αούστρια στην έδρα της.