Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2018

Συγκλονιστικός ο Ηρακλής Χαλκίδας άγγιξε το θαύμα στο Ρέντη.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας Seajets έκανε σπουδαία εμφάνιση μέσα στο Ρέντη βάζοντας δύσκολα στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Το συγκρότημα του Σπύρου Γκολίτση μπορεί να ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ, αλλά έπιασε καταπληκτική απόδοση και επιστρέφει με βαθμό στην Εύβοια.
Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση, ήταν καταπληκτική και πήρε το δεύτερο και το τέταρτο σετ, ενώ στο τάι μπρέικ οι Ευβοιώτες πάλεψαν σαν λιοντάρια, φτάνοντας μία ανάσα στο να κάνουν την έκπληξη της χρονιάς.
Οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν με τον "αέρα" του Κυπέλλου και ....
είχαν τον έλεγχο του πρώτου σετ, καθώς προηγήθηκαν με 8-5, 16-11 και 21-15 και τελικά το κατέκτησαν με 25-20, σε 23'.
Στο δεύτερο σετ η Χαλκίδα έβγαλε αντίδραση και πήρε από την αρχή τα "ηνία", με τον Ολυμπιακό να μένει κοντά καθώς η διακύμανση πήγαινε από το 8-4, στο 16-13, όμως στο τέλος ο Ηρακλής αύξησε τη διαφορά και από το 21-16, κατάφερε να πάρει το σετ και να κάνει το 1-1, με 25-20, σε 27'.

Το τρίτο σετ οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα δύο πόντων φτάνοντας στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να προηγούνται με 8-6. Στα μισά του σετ ο Ηρακλής πίεσε και έφτασε στον πόντο με τον πίνακα να δείχνει το 16-15.
 Όμως ο Ολυμπιακός στο τελευταίο κομμάτι του σετ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και με σερί πόντων αύξησε τη διαφορά στο 21-16 και τελικά έκανε το 2-1 στα σετ, επικρατώντας με 25-17, σε 24'.

Τα πράγματα έδειχναν πως ο "γηραιός" θα γνώριζε ακόμη μία ήττα στο Ρέντη, οι παίχτες του Σπύρου Γκολίτση δεν το έβαλαν κάτω και στο τέταρτο σετ έγινε πραγματική μάχη. Το 8-7 των γηπεδούχων, έγινε 16-13 και 21-17 υπέρ του Ηρακλή, που έφτασε στην ισοφάριση των σετ (2-2), με το 25--23, σε 28'.

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο τάι μπρέικ, με τις ομάδες να είναι κοντά στον πόντο, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 5-4, τον Ηρακλή να κάνει την ανατροπή και να προηγείται με 10-8 και 12-11, όμως στις λεπτομέρειες τελικά έχασε το σετ και τον αγώνα με 3-2, καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 16-14, σε 18'.

Τα σετ: 25-20, 20-25, 25-17, 23-25 και 16-14, σε συνολική διάρκεια 120'.

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης (1), Ζουπάνης (17), Οϊβάνεν (6), Στιβαχτής, Στεφάνου, Πετρέας (1), Μπέμε (15), Δαρίδης, Ανδρεάδης (8), Ντρζίζγκα (5), Τσέλιος, Αλεξίεφ (18), Ρόβερντινκ (11).

Ηρακλής Χαλκίδας (Σπύρος Γκολίτσης): Φραγκιαδάκης, Χαραλαμπίδης (12), Τσαδήμας, Μακρυγιάννης, Κολτσιάκης (1), Αμαριαννάκης, Δελημπρίμης (6), Αδάμ, Γκόμεζ (22), Τσολάκος, Μότα (15), Γκελίνσκι (4), Πεντράο (14), Μιχαλόπουλος.