Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2020

Επιστροφή ....στα παλιά

Εθνική Γυναικών: Ουκρανία-Ελλάδα 4-0

Η Εθνική Ομάδα των Γυναικών ηττήθηκε 4-0 στον εκτός έδρας αγώνα της με την Ουκρανία στο Κίεβο, στο πλαίσιο του 9ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η Εθνική στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο που έληξε ισόπαλο 0-0, στο δεύτερο μέρος ωστόσο τη λύγισε η ...κούραση.
Είναι χαρακτηριστικό ότι το τρίτο γκολ της Ουκρανίας σημειώθηκε από την Κράβετς στο 88΄ και το τέταρτο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα (Απανασένκο). Η Κόζλοβα (60΄, 72΄) πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των γηπεδούχων.
Ουκρανία: Σάμσον, Φιλένκο (75΄ Πέτρικ), Μπάσανκα, Μποϊτσένκο, Σμάτκο, Άντρουτσακ, Όβντιτσουκ (83΄ Κούνινα), Απανασένκο, Μαλαχόβα (46΄ Κόζλοβα), Κίμιτς, Κράβετς.
Ελλάδα: Παπακωνσταντίνου, Μίτκου, Γκάτσου, Κακαμπούκη, Σιδηρά, Κόγγουλη, Χατζηγιαννίδου, Σαρρή (69΄ Κοκοβιάδου), Μωραΐτου (78΄  Βαρδάλη), Μάρκου, Χατζηνικολάου (84΄ Καλδαρίδου).
*  Στον άλλο αγώνα του ομίλου η πρωτοπόρος Γερμανία νίκησε 3-0 εκτός έδρας το Μαυροβούνιο.