Τετάρτη 18 Αυγούστου 2021

ΚΥΠΕΛΛΑ ΕΥΡΩΠΗΣ

Τεσσάρα του Ερυθρού Αστέρα στην Κλουζ

Μία... ανάσα από τους ομίλους του Europa League βρίσκεται ο Ερυθρός Αστέρας, μετά την επιβλητική νίκη του με 4-0 επί της Κλουζ στο Βελιγράδι. Ο Μίλαν Πάβκοβ άνοιξε το σκορ για τους Σέρβους μόλις στο 5ο λεπτό, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε ο Αλεξάνταρ Κατάι με ωραίο σουτ μέσα απ' την περιοχή. Το τρίτο γκολ για τον Ερυθρό Αστέρα σημειώθηκε στο 68ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Μπεν, ο οποίος πλάσαρε τον Αρλάουσκις  στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Βελιγραδίου δεν είχε πει την τελευταία λέξη της, αφού στο 77ο λεπτό, ο Ίβανιτς, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπόργιαν, Ρόντιτς, Ντέγκενεκ, Ντράγκοβιτς, Γκόμπελιτς, Ίβανιτς, Σανόγκο, Κάνγκα, Κατάι, Μπεν, Πάνκοβ

ΚΛΟΥΖ: Αρλάουσκις, Μανέα, Τσιομποτάρου, Τσέστορ, Καμόρα, Σιγκούργιονσον,,,,

Ροντρίγκες, Ντέατς, Ομράνι, Πετρίλα, Ντεμπέλιου

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των Α΄ αγώνων των πλέι οφ του Europa League έχουν ως εξής:

EUROPA LEAGUE

PLAY OFFS -  Α΄  ΑΓΩΝΕΣ (17-19/8/2021)

ΑΓΩΝΑΣ                                               Α’ ΜΑΤΣ     Β’ ΜΑΤΣ Τρίτη, 17 Αυγούστου Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Κλουζ (Ρουμανία)            4-0        26/08 (5΄ Παβκόβ, 38΄ Κατάι, 68΄ Μπεν Ναμπουχάνε, 77΄ Ίβανιτς)

Τετάρτη 18 Αυγούστου Σέλτικ (Σκωτία)-Αλκμάαρ (Ολλανδία)                   18/08       26/08

Πέμπτη 19 Αυγούστου ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)   19/08       26/08 Ράντερς (Δανία)-Γαλατασαράι (Τουρκία)                19/08       26/08 Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)-Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)   19/08       26/08 Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)-Ελσίνκι (Φινλανδία)           19/08       26/08 Μούρα (Σλοβενία)-Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)             19/08       26/08 Ομόνοια (Κύπρος)-Αντβέρπ (Βέλγιο)                    19/08       26/08 Ρέιντζερς (Σκωτία)-Αλασκέρτ (Αρμενία)                19/08       26/08 Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)    19/08       26/08