Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021

Μεγάλη νίκη της Κύπρου επί της Σλοβενίας

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Η ανανεωμένη Κύπρος του Νίκου Κωστένογλου παρουσιάζεται εξόχως ανταγωνιστική και με το γκολ του Ιωάννη Πίττα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42ο λεπτό), νίκησε με 1-0 την Σλοβενία για τον 8ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 (ευρωπαϊκή ζώνη), "σκαρφαλώνοντας" στη 2η θέση της βαθμολογίας.
Την ίδια ώρα η Σερβία με δύο γκολ του Αλεξ]κσάνταρ Μίτροβιτς, νίκησε δύσκολα 2-1 εκτός έδρας το Αζερμπαϊτζάν και ανέβηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία του 1ου ομιλου, περιμένοντας πλέον τον αγώνα της Πορτογαλίας στο Λουξεμβούργο.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022(Ευρωπαϊκή Ζώνη):

ΤΡΙΤΗ 30/03/2021
================

1ος Όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Σερβία             1-2

(60' πέν. Μακμούντοφ- 16', 81' Μίτροβιτς)

Λουξεμβούργο-Πορτογαλία         1-3....

(30' Ροντρίγκες - 45'+2' Ζότα, 51' Κριστιάνο Ρονάλντο, 80' Παουλίνια)

Ρεπό: Ιρλανδία (θα δώσει φιλικό στις 21:45 με το Κατάρ στο πλαίσιο της προετοιμασίας του στο Ντέμπρετσεν)

5ος Όμιλος

Βέλγιο-Λευκορωσία               8-0

(14' Μπατσουαγί, 17', 89' Βάνακεν, 38', 76' Τροσάρντ, 42' Ντοκού, 49' Πράετ, 70' Μπεντέκε)

Ουαλία-Τσεχία                   1-0

(82' Τζέιμς)

Ρεπό: Εσθονία

7ος Όμιλος

Γιβραλτάρ-Ολλανδία              0-7

(42' Μπερχούις, 55' Λουκ ντε Γιόνγκ, 61', 88' Ντεπάι, 62' Βαϊνάλντουμ, 64' Μάλεν, 85' Φαν ντε Μπεκ)

Μαυροβούνιο-Νορβηγία            0-1

(35' Σόρλοθ)

Τουρκία-Λετονία                 3-3

(2' Καραμάν, 33' Τσαλχάνογλου, 52' πέν. Γιλμάζ - 35' Σαβάλνιεκς, 58' Ουλντρίκις, 79' Ικαούνιεκς)

8ος Όμιλος

Κύπρος-Σλοβενία                 1-0

(42' Πίττας)

Κροατία-Μάλτα                   3-0

(62' Πέρισιτς, 76' Μόντριτς, 90' Μπρέκαλο)

ΤΟ FORMAT ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ
Προκρίνονται στο Παγκόσμιο Κύπελλο οι πρώτες κάθε ομίλου. Τα άλλα τρία εισιτήρια θα καθοριστούν μέσω πλέι οφ. Οι δέκα δεύτερες θα ενωθούν με τις δύο καλύτερες από το Nations League που δεν τερμάτισαν στην πρώτη δυάδα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι 12 ομάδες θα χωριστούν σε τρία «μονοπάτια» των τεσσάρων και θα παίξουν μονά ματς (ημιτελικά, τελικό). Η νικήτρια κάθε μονοπατιού περνάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
1) Καλύτερη διαφορά τερμάτων, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Καλύτερη συγκομιδή βαθμών στα μεταξύ τους παιχνίδια, 4) Καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια, 6) Περισσότερα εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους ματς, 7) Βαθμολογία fair play, 8) Κλήρωση.