Σάββατο 29 Αυγούστου 2009

Μπόλτον-Λίβερπουλ 2-3
Ο Κυργιάκος αγωνίστηκε και 90 λεπτά της αναμέτρησης και μάλιστα ενεπλάκη και στη φάση από την οποίο προήλθε το δεύτερο γκολ της Μπόλτον. Οι γηπεδούχοι αρχικά είχαν ανοίξει το σκορ με τον Κέβιν Ντέιβις (αποβλήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο) στο 33', που επωφελήθηκε από την αναταραχή στην περιοχή της Λίβερπουλ και νίκησε τον Ρέινα. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση προτού λήξη το ημίχρονο με τον Γκλεν Τζόνσον. Ο Αγγλος ακραίος μπακ ξεκίνησε μια επέλαση από τα δεξιά στο 41' και από τη στιγμή, που έφτασε μέχρι την αντίπαλη περιοχή νίκησε με το αριστερό τον Γιασκελάινεν. Δυο μόλις λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου 45άλεπτου η Μπόλτον ανέκτησε το προβάδισμα. Ο Κυριάκος νικήθηκε στον αέρα από τον Ντέιβις, που άνοιξε τον απαραίτητο χώρο στον Κόχεν, που έκανε το 2-1. Η Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αριθμητική της υπεροχή και δυο λεπτά μετά την αποβολή του Ντέιβις στο 54' ισοφάρισε με τον Τόρες.
Το σουτ του Τζέραρντ χτύπησε στο δοκάρι, ο Γιασκελάινεν, απέκρουσε το δεύτερο σουτ του αρχηγού των «κόκκινων», όμως τελικά νικήθηκε από τον Ισπανό επιθετικό, που έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Τζέραρντ ήταν αυτός, που έδωσε τελικά τη νίκη στη Λίβερπουλ με πολύ όμορφο τελείωμα στο 83'.