Παρασκευή 1 Οκτωβρίου 2021

ΚΥΠΕΛΛΑ ΕΥΡΩΠΗΣ

Εύκολες νίκες για Τότεναμ, Βασιλεία, σπουδαίο «διπλό» η Ρεν

Το μεγάλο «διπλό» (και μάλιστα με ανατροπή) της Ρεν στο «GelreDome», οι εύκολες νίκες της Τότεναμ και της Βασιλείας επί των Μούρα (5-1) και Καϊράτ (4-2), το διπλό της Καραμπάχ επί της Ομόνοιας (4-1) και η δεύτερη νίκη της Κοπεγχάγης στο γκρουπ του ΠΑΟΚ (6ος όμιλος), ξεχώρισαν από το δεύτερο «πιάτο» της 2ης αγωνιστικής του Europa Conference League.

Στο Άρνεμ η Φίτεσε πήρε προβάδισμα στο πρώτο ημίωρο, όμως η Ρεν αντέδρασε στο δεύτερο 45λεπτο και με δύο καίρια «χτυπήματα», έφερε τα πάνω κάτω μέσα σε 17 λεπτά, παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο.

Η Τότεναμ δεν είχε διάθεση για... αστεία απέναντι στη Μούρα από τη Σλοβενία. Το ίδιο κι ο Χάρι Κέιν που μοιάζει να... ξυπνάει έπειτα από μία μακρά περίοδο «αφλογιστίας» και με χατ-τρικ, οδήγησε τους «πετεινούς» σε μία εύκολη επικράτηση με 5-1.

Στο νέο «Γ.Σ.Π.» η Ομόνοια προηγήθηκε της Καραμπάχ με το γκολ του Λέσιακς....

(8ος όμιλος), όμως οι Αζέροι ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή και στη νίκη με 4-1.

Στον όμιλο του ΠΑΟΚ η Κοπεγχάγη δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο από τη Λίνκολν Ρεντ Ιμπς, όμως πήρε προβάδισμα πριν το φινάλε του ημιχρόνου και «καθάρισε» το τρίποντο που την έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας με άλλο ένα γκολ στις αρχές του δευτέρου 45λέπτου.

Σαρωτική εμφάνιση και πρώτη νίκη και για την Ουνιόν Βερολίνου που νίκησε με 3-0 τη Μακάμπι Χάιφα για τον 5ο όμιλο, στην κορυφή του οποίου ανέβηκε η Φέγενορτ με τη νίκη της επί της Σλάβια Πράγας με 2-1.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League, έχουν ως εξής:

1oς ΟΜΙΛΟΣ
Αλασκέρτ - Ελσίνκι                     2-4
(24΄ Εμπαλό, 90΄+3΄ Γκλίσιτς - 8΄ Ρίκου Ρίσκι, 57΄ Βάλεντσιτς, 64΄ Ρόοπε Ρίσκι, 90΄+5΄ Ολισάνια)

Ζόρια Λουχάνσκ - Ρόμα                  0-3
(7΄ Ελ Σαραουί, 66΄ Σμόλινγκ, 68΄ Έιμπραχαμ)

Ουνιόν Βερολίνου - Μακάμπι Χάιφα       3-0
(34΄ Βόγκλσάμερ, 48΄ Μπέχρενς, 76΄ Αβονίγι)
Φέγενορντ - Σλάβια Πράγας              2-1
(14΄ Κόκσου, 24΄ Λίνσεν - 63΄ Χόλες)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
ΠΑΟΚ - Σλόβαν Μπρατισλάβας             1-1
(10΄ Άκπομ - 15΄ Γκριν)
Κοπεγχάγη - Λίνκολν Ρεντ Ιμπς          3-1
(4΄ Ντικς, 45΄ πέν. Βιντ, 52΄ Στάγκε - 33΄ Ρόσα)

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Φίτεσε - Ρεν                           1-2
(30΄ Βιτεκ - 54΄ πέν. Γκιρασί, 70΄ Σουλεμανά)
Τότεναμ - Μούρα                        5-1
(3΄ πέν. Άλι, 8΄ Λο Σέλσο, 68΄, 77΄, 88΄ Κέιν - 53΄ Κους)

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Ομόνοια - Καραμπάχ                     1-4
(40΄ Λέσιακς - 52΄, 90΄+4΄ Κάντι, 73΄ Σεϊντάεφ, 78΄ πέν. Μεντβέντεφ)
Βασιλεία - Καϊράτ                      4-2
(16΄ Αρτούρ, 22΄, 40΄ Λανγκ, 49΄ Εντογιέ - 66΄ Καντέ, 68΄ πέν. Άλβες)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στους «16» προκρίνονται απευθείας οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση κάθε ομίλου. Οι σύλλογοι που θα εξασφαλίσουν τη δεύτερη θέση θα οδηγηθούν σε play-offs με τις ομάδες που θα τερματίσουν τρίτες στους ομίλους του Europa League και οι 8 νικητές που θα προκύψουν θα περάσουν στους «16» του Conference League.