Δευτέρα 26 Δεκεμβρίου 2022

Η «ακτινογραφία» των 2.720 γκολ στην ιστορία των 22 Μουντιάλ

Μπορεί ο διάσημος Τζιάνι Μπρέρα, κορυφαίος Ιταλός αθλητικός δημοσιογράφος αλλά και συγγραφέας, να έχει πει -και γράψει- ότι «το τέλειο ματς τελειώνει 0-0, με τις ομάδες προσεκτικές τακτικά, συγκεντρωμένες, τις άμυνες να ελέγχουν τις επιθέσεις και τις... δυνάμεις να ισορροπούν στον αγωνιστικό χώρο», όμως το γκολ από το μικρότερο παιχνίδι, αυτό στον δρόμο, στην γειτονιά, έως το μεγαλύτερο, στην «σκηνή» ενός Παγκόσμιου Κυπέλλου, προκαλεί μοναδικά συναισθήματα.
 Για εκείνον που το πετυχαίνει, αλλά και για τους φιλάθλους που παρακολουθούν το παιχνίδι από τις εξέδρες ή την τηλεόραση. Μπορεί να φέρει δάκρυα χαράς -στη μεριά του νικητή-, λύπης -σε εκείνη του ηττημένου-, ευφορία, συγκίνηση, έκρηξη της αδρεναλίνης.
 Βασικό στοιχείο του θεάματος, κυρίαρχο στην «τελευταία ιερή παράσταση»  της εποχής (όπως έλεγε ο Πιέρ Πάολο Παζολίνι).
 Το ρεκόρ των 172 γκολ του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στο Κατάρ
 Στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, το οποίο ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής με τον συναρπαστικό τελικό ανάμεσα στην Αργεντινή και τη Γαλλία (4-2 στα πέναλτι/3-3 στην παράταση/2-2 στην κανονική διάρκεια), σημειώθηκαν συνολικά 172 γκολ σε 64 αγώνες. Αυτή η συγκομιδή είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία, πιο... πλούσια από τα 171..... τέρματα στο Μουντιάλ της Γαλλίας το 1998 και της Βραζιλίας το 2014.
 Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα δύο Παγκόσμια Κύπελλα, στην Ουρουγουάη το 1930 και την Ιταλία το 1934, σημειώθηκαν μόνο από 70 γκολ, σε 18 και 17 αγώνες, αντίστοιχα.

2.720 γκολ σε 964 αγώνες των 22 Παγκοσμίων Κυπέλλων
 Συνολικά στα 22 Παγκόσμια Κύπελλα που έχουν διεξαχθεί έως τώρα, στη διάρκεια 92 χρόνων, σε 964 αγώνες έχουν σημειωθεί συνολικά 2.720 γκολ. Είναι ένας μέσος όρος 2,82 γκολ ανά αγώνα, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ελβετίας το 1954, ο μέσος όρος έφτασε τα 5,38 τέρματα ανά αγώνα.
  Από τα συνολικά 2.720 γκολ που έχουν σημειωθεί στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων, τα 1.142 μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο (ποσοστό 41,98%) και τα 1.494 στο δεύτερο ημίχρονο (ποσοστό 54,92%), ενώ 84 σημειώθηκαν στην παράταση (ποσοστό 3,082%).

Το πρώτο γκολ στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων
 Το πρώτο γκολ στην ιστορία της κορυφαίας διοργάνωσης ποδοσφαίρου σημείωσε ο Γάλλος Λουσιάν Λοράν, στη νίκη της ομάδας του με σκορ 4-1 επί του Μεξικού.
 Οι αγώνες, τα γκολ και ο μέσος όρος και στις 22 διοργανώσεις Παγκοσμίου Κυπέλλου (όπως τις κατέγραψε η ισπανική εφημερίδα As, πριν το Μουντιάλ του Κατάρ και δεν περιλάμβανε το τελευταίο Παγκόσμιο Κύπελλο, τα στοιχεία του οποίου πρόσθεσε το ΑΠΕ-ΜΠΕ):

Τα γκολ στο Μουντιάλ 2022 του Κατάρ
 Συνολικά σημειώθηκαν 172 γκολ. Από αυτά τα 65 μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ 103 σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος. Επίσης 4 σημειώθηκαν στην παράταση. Μπήκαν δύο αυτογκόλ, ενώ, από τα 172 γκολ, τα 12 σημειώθηκαν με πέναλτι.

Το γκολ του Πελέ το 1958
 Στις 28 Ιουνίου 1958 διεξαγόταν ο τελικός, με τον οποίο θα κατακτούσε η Βραζιλία το πρώτο από τα πέντε Μουντιάλ της. Σε εκείνον τον τελικό, ένα 17χρονο αγόρι που τον έλεγαν Πελέ και είχε κάνει το ντεμπούτο του σε εκείνο το Παγκόσμιο Κύπελλο, σημείωσε ένα από τα πιο όμορφα γκολ. Ένας θρύλος γεννήθηκε...

Το γκολ του Μαραντόνα το 1986
 Για πολλούς είναι το πιο θεαματικό γκολ που έχει σημειωθεί ποτέ σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο και όχι μόνο. Ήταν το δεύτερο γκολ στο ιστορικό ματς της Αργεντινής με την Αγγλία (2-1) στα προημιτελικά του Μεξικού το 1986. Ο Ντιέγκο Μαραντόνα πέρασε τη... μισή εθνική Αγγλίας και πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα, ακριβώς μετά από το όχι λιγότερο διάσημο γκολ, το περίφημο «χέρι του Θεού».

Τα 193 πέναλτι των τελικών φάσεων
 Οι κίτρινες και κόκκινες κάρτες χρησιμοποιήθηκαν για πρώτη φορά στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μεξικού του 1970. Από τη φάση νοκ άουτ («16») έως και τα ημιτελικά έχουν καταλογισθεί 47 πέναλτι, πέντε εκ των οποίων στο Μουντιάλ του Κατάρ. Συνολικά τα πέναλτι στις τελικές φάσεις -συμπεριλαμβανομένων και εκείνων στους ομίλους- είναι 193.

Τα γκολ των τελικών, 77 σε 22 αγώνες
 Ο τελικός όπου σημειώθηκαν τα περισσότερα γκολ ήταν αυτός της Σουηδίας το 1958, όταν η Βραζιλία νίκησε με 5-2 τους Σουηδούς. Συνολικά έχουν σημειωθεί 77 γκολ (7 πέναλτι) στους 22 τελικούς που έχουν διεξαχθεί, με μέσο όρο 3,5 γκολ ανά αγώνα.
120΄: το γκολ που σημειώθηκε πιο... αργά σε τελικό. Το πέτυχε ο Τζεφ Χαρστ στην καταληκτική αναμέτρηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1966, όπου η Αγγλία νίκησε με 4-2 τη Δ. Γερμανία
2΄: το πιο γρήγορο γκολ. Το πέτυχε ο Γιόχαν Νέεσκενς στον τελικό του 1974, ανάμεσα στην Ολλανδία και την Δ. Γερμανία (1-2)
9: τα γκολ που έχουν σημειωθεί στην παράταση
31: τα γκολ που μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο
37: τα γκολ που μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο

Οι καλύτερες επιθέσεις στα 22 Παγκόσμια Κύπελλα
 Οκτώ χώρες έχουν μοιραστεί τα τρόπαια στα 22 Παγκόσμια Κύπελλα που έχουν διεξαχθεί μέχρι σήμερα, αλλά δεν είναι πάντα η νικήτρια εκείνη που έχει σημειώσει τα περισσότερα γκολ: