Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2022

Europa Conference League

CL: Προκρίθηκε στους «16» η Βιγιαρεάλ

Πολλά γκολ κι ανατροπές στα σκορ, αλλά και στις... βαθμολογίες περιελάμβανε το δεύτερο "πιάτο" της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League, όπου η Γουέστ Χαμ νίκησε πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 2-1 την Άντερλεχτ και μαζί με τη Βιγιαρεάλ είναι οι μοναδικές ομάδες στη διοργάνωση που συνεχίζουν με το απόλυτο νικών ("4Χ4").

Τα "κίτρινα υποβρύχια" μάλιστα, έγιναν η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στον όμιλό της (3ο) και πρόκρισή της στη φάση των "16", καθώς η δεύτερη Λεχ Πόζναν δεν νίκησε την Χάποελ (1-1) και πλέον δεν μπορεί...

να την προσπεράσει στη βαθμολογία.

Πολύ μεγάλες εκτός έδρας νίκες σημείωσαν η Σίλκεμποργκ στο Βουκουρέστι επί της Στεάουα με 5-0 (κι ανέβηκε στη 2η θέση του 2ου ομίλου πίσω απ' την Γουέστ Χαμ), η Σλοβάτσκο στη Νίκαια επί της Νις (2-1 με ανατροπή), η Ντνίπρο στο Λιχτενστάιν επί της Βαντούζ (2-1 με το νικητήριο γκολ από τον Ντόβμπικ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων) και η Σίβασπορ στο Κόσοβο επί της Μπαλκάνι (2-1 με ανατροπή), με τον Δημήτρη Γούτα παρόντα σε όλο το 90λεπτο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής των 8 ομίλων του Europa Conference League 2022/23: